jesteś tu: Strona główna / Okna / Okna

data aktualizacji: 22-02-2016, 13:09

Jakie okna na poddasze użytkowe


wyświetleń: 6673Jakie okna na poddasze użytkowe


Jeśli nasze poddasze adaptujemy do funkcji użytkowych warto zadbać o naturalne źródła światła. Aby cieszyć się dziennym oświetleniem idealnie jest połączyć kilka rodzajów okien:

  • okna fasadowe sprawdzą się, gdy mamy dach dwuspadowy. Jest to klasyczne rozwiązanie niczym nie różniące się od okien stosowanych na innych kondygnacjach
  • lukarny są rozwiązaniem praktycznym, gdy mamy dach wielopołaciowy. Taka konstrukcja pozwala na powiększenie przestrzeni pomieszczenia i wmontowanie standardowego okna fasadowego. Jednak zastosowanie takiego rozwiązania wymaga większych nakładów finansowych i dodatkowej pracy.
  • okna połaciowe montowane są w płaszczyźnie dachu dlatego świetnie sprawdzą się w przypadku stromych dachów
  • okna kolankowe są najbardziej wymyślną konstrukcją wynikającą z połączenia okna pionowego z połaciowym, czyli skośnym. Nazwa wywodzi się z lokalizacji, gdyż okna kolankowe montowane są w ścianach kolankowych. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa pole widzenia i dostawę światła słonecznego
  • portfenetry, czyli wysokie okna sięgające od podłogi do sufitu zabezpieczone zewnętrzną balustradą - idealne do nietypowych ścian, wąskich i zacienionych pomieszczeń.  


Dobór okien często wynika z konstrukcji dachu i układu ścian na poddaszu.
 
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet