data aktualizacji: 15-01-2019, 08:35

Jakie są rodzaje nawiewników


wyświetleń: 3457Jakie są rodzaje nawiewników


Nawiewniki, czyli wentylacja okien zyskały na popularności w momencie kiedy plastikowa stolarka stała się standardem w każdym domu. Zbyt szczelne okna zahamowały nawiew powietrza zewnętrznego burząc reguły działania wentylacji grawitacyjnej. Nawiewniki są obecnie niezbędnym elementem wentylacji grawitacyjnej.

Jak jednak wybrać ich odpowiedni rodzaj?

RODZAJE NAWIEWNIKÓW OKIENNYCH
Podział nawiewników      opis     przykład 


ze względu na sposób montażu

Wszybowe nawiewniki montowane w szybie okiennej sprawdzą się, gdy montaż odpowiedników naramowych jest ograniczony lub niemożliwy. Najcześciej występują przy wentylacji mechanicznej w budynkach użyteczności publicznej.

Flop System - nawiewnik okienny wszybowy powietrza

fot.: Flop System

Naramowe najbardziej typowe nawiewniki montowane w ramie okna - zarówno wykonanego z drewna, jak również plastiku.

Jak pozbyć się problemu zaparowanych szyb

fot.: Flop System


ze względu na sposób działania

Manualne Regulacja ręczna polecana jest jedynie w przypadku wentylacji mechanicznej wyciągowej. Ich praca nie sprawdzi się jednak w przypadku budynków z grawitacyjną wymianą powietrza. Są najmniej wydajne.  
Akustyczne Nawiewniki posiadające wysoki współczynnik tłumienia akustycznego zalecane są do okien znajdujących się w głośnej okolicy.

Ventec - akustyczny nawiewnik ciśnieniowy Ventec VT 401

fot.: Ventec


ze względu na siły napędowe

Higrosterowane Sterowane automatycznie - zamontowany czujnik, który zmienia otwarcie nawiewnika stosownie do zawartości pary wodnej (wilgotności względnej) wewnątrz pomieszczenia. Dostosowuje on ilość dostarczanego powietrza do potrzeb użytkowników. Posiadają możliwość ustawienia blokady w pozycji przepływu minimalnego.

fot.: Brevis

Ciśnieniowe Sterowane automatycznie - strumień przepływu powietrza dostosowywany jest do różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, zgodnie z zasadą im większa różnica, tym większy napływ powietrza. Wyposażone są one w blokadę w okapie lub nawiewniku, stosowane w celu optymalizacji przepływu przy określonej wydajności. Ograniczenie przepływ do minimum możliwe jest dzięki obecności blokady ręcznej.
 

fot.: Brevis

Hybrydowe

Modele hybrydowe łączą w sobie jeden z dwóch powyższych sposobów sterowania oraz opcję ręcznej manipulacji strumieniem nawiewanego powietrza.
 
 


Dodatkowo nawiewniki mogą występować również jako elementy ścienne, sufitowe lub podłogowe. Zasada ich działania jest podobna, zmienia się jedynie miejsce montażu.


 

autor: Beata
zdjecie: Flop System, Ventec, Brevis

Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet