data aktualizacji: 22-02-2016, 13:08

Jakie są rodzaje tynków zewnętrznych


wyświetleń: 5534Jakie są rodzaje tynków zewnętrznych


Tynki zewnętrzne stały się najbardziej popularnym materiałem wykończeniowym ścian zewnętrznych. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze tynków elewacyjnych? Przede wszystkim są to ich właściwości, które warunkują trwałość, odporność na czynniki typu wilgoć, mikroorganizmy oraz łatwość w utrzymaniu czystości lub czyszczeniu. Następnie tynk dobieramy do rodzaju ścian oraz wybieramy jego kolor. Tynki generalnie możemy podzielić na trzy grupy:

  • Tradycyjne tynki zewnętrzne opierające się na spoiwie cementowo - wapiennym o przeciętnych właściwościach i w niewygórowanej cenie
     
  • Tynki podkładowe i wygładzające służące głównie do wyrównania powierzchni ścian nośnych
     
  • Tynki cienkowarstwowe są to specjalne komponenty systemowe (mineralne, akrylowe, silikonowe lub silikatowe) stosowane głównie na ocieplanych powierzchniach.


Wykończenie elewacji jest inwestycją na długie lata, dlatego warto wybrać trwałe metody o dobrych parametrach. Tynki z czasem można odnowić stosując specjalne farby elewacyjne. Zaletą takich farb jest możliwość odświeżenia koloru (lub jego zmiana) oraz dodatkowa ochrona elewacji. Przy zakupie farby należy zwrócić uwagę na zawartość spoiwa (im więcej tym lepiej), właściwości wodoszczelne oraz współczynnik paroprzepuszczalności, które określa producent na opakowaniu.
 
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet