data aktualizacji: 26-05-2021, 05:22
Jakie są rodzaje zbiorników na wodę deszczową?
wyświetleń: 1856

Zmiany klimatyczne, objawiające się okresowymi suszami, deficyt zasobów wodnych w Polsce i rosnące koszty wody wodociągowej sprawiają, że wzrasta zainteresowanie rozwiązaniami umożliwiającymi gromadzenie wody opadowej. Coraz więcej osób decyduje się na systemy przydomowej retencji i zbiorniki na wodę deszczową. Ale jaki rodzaj zbiornika wybrać?
Woda wodociągowa, przystosowana do picia, jest coraz droższa. Tymczasem jedna osoba średnio na 150 litrów zużywanych codziennie, na cele spożywcze przeznacza maksymalnie 5 l. O wiele więcej wody zużywa się do mycia i utrzymania higieny osobistej (50 l), spłukiwania toalety (40 l) czy do prac porządkowych (40 l) - czyli do celów niewymagających wody tak dobrej jakości. Równie dobrze w takich zastosowaniach sprawdzi się woda opadowa. Przydomowe systemy retencji to korzyść i dla środowiska, i dla naszego portfela. Głównym elementem takiego systemu jest zbiornik na wodę deszczową. Na rynku dostępne są naziemne i podziemne zbiorniki/pojemniki. Czym się różnią i jakie są zalety/zastosowania danego rodzaju?
Naziemne zbiorniki wody deszczowej - element ogrodowego krajobrazu
Pierwszy rodzaj zbieraczy wody opadowej to pojemniki naziemne. Ich posadowienie nie wymaga prac ziemnych ani podłączania dodatkowych instalacji do odprowadzania nadmiaru wody. Zwykle mają estetyczny wygląd i nie szpecą przestrzeni. Mają zamkniętą konstrukcję, dzięki czemu do środka nie dostają się zanieczyszczenia i wykonane są z trwałego materiału - polietylenu - który jest odporny na działanie kwaśnego odczynu - a taki może mieć deszczówka. Wyposażone są najczęściej w wygodny kranik/spust do pobierania wody.
fot.: zbiornik/beczka WERIT w kolorze łagodnej zieleni jest w stanie zmagazynować 1000 l wody
Zbiorniki naziemne są tańsze od podziemnych, ale zwykle mają też mniejszą pojemność. Taki typ zbiornika na wodę opadową sprawdzi się przede wszystkim w ogrodzie. W połączeniu z prostą pompą i wężem darmową deszczówkę łatwo wykorzystać do podlewania roślin czy trawnika.
fot.: ROTH - zbiorniki naziemne dostępne w różnych wielkościach: 750, 1100 i 2000 l. Można je łączyć ze sobą w szereg.
Pojemne podziemne zbiorniki wody deszczowej
Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są pojemniki podziemne, dzięki którym można stworzyć system rozsączania i zagospodarowania deszczówki, wspierający domową sieć wody. Wówczas deszczówkę będzie można wykorzystać na wiele sposobów - do mycia naczyń, do prania, sprzątania czy spłukiwania toalety.
Dzięki zbiornikowi podziemnemu można zgromadzić znacznie więcej wody deszczowej. Pojemność tego rodzaju zbiorników może wynosić nawet kilka tysięcy litrów. Pojemniki podziemne są też odporne na działanie wód gruntowych oraz na obciążenia związane z ruchem pojazdów. Często są też wyposażone w dodatkowe filtry i czujniki.
fot.: HABA RL
Ich montaż wiąże się ze sporym nakładem pracy, począwszy od przygotowania wykopu po podłączenie odpowiedniej instalacji, dla optymalnego wykorzystania wody opadowej. Z tego powodu na podziemne zbiorniki najlepiej decydować się już na etapie budowy domu, bo wówczas najłatwiej stworzyć oddzielną sieć wodociągową zasilaną deszczówką. Ponadto instalacja powinna umożliwiać odprowadzanie nadmiaru deszczówki ze zbiornika, a także przełączanie między wodą opadową i wodociągową, kiedy deszczówki jest za mało. Taką możliwość dają centrale deszczowe.
fot.: EKO-BIO
zdjecie: WERIT, ROTH, EKO-BIO, Pipelife, HABA RL
Inne artykuły w dziale:
- Kiedy warto stosować baterie termostatyczne
- Jak zarejestrować przyłącze wodno - kanalizacyjne
- Czy zimna i ciepła woda płyną takimi samymi rurami stalowymi
- Jak wykonuje się podłączenia instalacji wodociągowej do punktów czerpalnych
- Na co zwrócić uwagę w trakcie odbioru instalacji kanalizacyjnej
- Jaką rolę w sieci kanalizacyjnej pełnią przykanaliki