data aktualizacji: 24-11-2015, 09:39

Jakie są typy okien dachowych


wyświetleń: 6384Jakie są typy okien dachowych


Wśród różnych rodzajów okien połaciowych znajdują się m.in. często spotykane okna obrotowe. Otwiera się je poprzez pełne obrócenie skrzydła. Inny rodzaj to okna uchylne z osią obrotu znajdująca się w górnej krawędzi ramy. To zapewnia bezpieczne wyglądanie z okna. Kolejny typ to okno uchylno-obrotowe łączące cechy dwóch opisanych powyżej okien.

Dzięki podwójnemu systemowi otwierania da się je uchylać od góry albo poprzez uniesienie dolnej krawędzi a następnie odwrócenie wokół krawędzi górnej. Z kolei typ okna uchylno-przesuwnego, zwanego rozwieralnym, charakteryzuje się możliwością podniesienia i przesunięcia skrzydła w bok, zgodnie z kierunkiem otwierania.

Istnieją też okna wysokoosiowe, ze specjalnym wyżej umieszczonym mechanizmem obrotu. Podczas ich otwierania skrzydło zostaje wyniesione nad połać dachową, a w momencie obrotu skrzydło nie wchodzi do środka budynku.

W domach bez wysokiego strychu można zdecydować się na okno dachowe z funkcją wyłazu dachowego. Okno takie wygląda jak zwykłe a otwiera się na bok - umożliwiając wyjście przez nie na dach.
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet