data aktualizacji: 07-09-2021, 11:34
    |     następna porada >>>

Jakie zmiany w budownictwie wprowadzi Polski Ład


wyświetleń: 2169Jakie zmiany w budownictwie wprowadzi Polski Ład


Inwestycje i rozwój to główne hasła towarzyszące zapowiedzi Państwowego Programu Odbudowy Kraju po pandemii korona wirusa. Wśród 10 fundamentów zmian znalazły się również te pod tytułem "Własne cztery kąty", który jest punktem zwrotnym w przypadku budowy domu i starania się o mieszkanie. Reformy zawarte w Polskim Ładzie są elementem Krajowego Planu Odbudowy, który jest opiniowany i zatwierdzany przez organy Unii Europejskiej. Budżet obejmuje 136,4 mld euro dotacji oraz 34,2 mld euro pożyczek (czyli ok. 770 mln zł) i dotyczy okresu rozliczeniowego 2021-2027. Wspierane będą również inwestycje proekologiczne, w tym czysta energia. Jednak jednym z najbardziej rozpoznawalnym w środowisku budowlanym pomysłem stał się dom do 70 m2 bez pozwolenia. Chodzi tu o budowę, w której inwestor zwolniony jest z formalności, nie musi zatrudniać kierownika budowy i prowadzić dziennika budowy. Jedynym jego obowiązkiem jest zgłoszenie budowy. Te działania mają skrócić czas budowy i sprawić, że posiadanie własnego domu stanie się realne za znacznie niższą sumę.

 

Dom bez formalności

 

Na zgłoszenie będzie można budować dom o powierzchni zabudowy do 70 m² z poddaszem, o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m².

Konieczne będzie posiadanie projektu budowlanego — z założenia bryła budynku powinna być niewielka i o prostej konstrukcji, co pomoże zachować bezpieczeństwo. Z racji obowiązujących przepisów prawa budowlanego możliwe jest wznoszenie budynków dwukondygnacyjnych — poddasze użytkowe uznawane jest za kondygnację.

Budowa małych domów mieszkalnych to szereg ułatwień dla inwestora, jednak wielu specjalistów zwraca uwagę na towarzyszące temu niebezpieczeństwa związane z nieprawidłowościami w trakcie budowy, które niezauważone mogę skutkować tragediami. Do tego dochodzi tempo budowania - im szybsze, tym większe ryzyko kolejnych błędów konstrukcyjnych. Mimo licznych głosów sprzeciwu w środowisku inżynierów i architektów plan jest coraz mocniej promowany i z końcem sierpnia 2021 roku zakończyły się konsultacje tego projektu.

 

Budowa domu w procedurze zgłoszenia*:

  • bez pozwolenia na budowę
  • bez dziennika budowy
  • bez konieczności ustanowienia kierownika budowy
  • budynki wolnostojące - wymóg lokalizacji jednego obiektu na każde 1000 m2 powierzchni działki
  • pozostałe wymagania techniczno-budowlane zostaje bez zmian - zgodne z warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki ich usytuowanie

* Budowa domu w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym w świetle Prawa Budowlanego oznacza, że organ administracji architektoniczno-budowlanej zamieszcza, na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 60 dni, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu informację o takiej inwestycji.Kolejny program dbający o dostępność do własnego mieszkania to „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Będzie mogło z niego skorzystać około 80 tys. rodzin rocznie - zarówno tych, którzy planują zakup mieszkania z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Państwo oferuje maksymalnie 100 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt lub dofinansowanie w wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego i rodzin wielodzietnych. Program skierowany jest do osób od 20. do 40. roku życia. Wysokość otrzymanego finansowania zależy od liczby dzieci w rodzinie:

  • 20 tys. zł – w przypadku drugiego dziecka,
  • 60 tys. zł – trzeciego,
  • 20 tys. zł – każde kolejne dziecko.


Programy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

 

Czysta energia, czyste powietrze

 

Czysta energia, czyste powietrze to kolejna inicjatywa rządowa, która ma za zadanie wspierać m.in. ekologiczne instalacje w domach jednorodzinnych. Projekty na rzecz ochrony środowiska obejmują szereg działań już wdrożonych, jak program Mój Prąd czy Moja Woda. Wdrażana jest również transformacja energetyczna, która ma za zadnie zmniejszyć emisję CO2 i poprawić jakość powietrza, a także pomóc uniezależnienie się od importu ropy i gazu.
 

Sprawdź także >> Podatek od deszczu - kto będzie musiał zapłacić i ile?

fot.: 4 ECO

Promowanie energii słonecznej w ramach programu „Energia słoneczna na każdą kieszeń” to również kolejny krok rozwoju aktualnej polityki klimatycznej kraju. Planowane jest poszerzony m.in. o ładowarki samochodów elektrycznych, magazyny energii i inteligentne systemy zarządzania energią w domu, co pozwoli na bardziej ekonomiczne wykorzystanie wytwarzanej energii elektrycznej na miejscu. Istnieje również pomysł rozszerzenia finansowania zielonej energii również dla domów wielorodzinnych, mieszkańcy całych wsi i miast.
 

Czytaj więcej >> Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną

 

Projekt „Dom z klimatem” służyu upowszechnieniu rozwiązań technologicznych związanych z certyfikowaniem energetycznym budynków.

Fundusz Polski Ład ma być impulsem rozwojowym dla mieszkańców zarówno dużych, jak i średnich oraz małych miast. Realizaująz zadania "Inwestycje w Twój dom" w całym kraju prowadzone mają być działania na rzecz rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej, budowy lokalnych oczyszczalni, programy wymiany źródeł ciepła, fotowoltaiki i małej retencji.

źródło: podatki.gov.pl/polski-lad/
zdjecie: 4 ECOInne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet