data aktualizacji: 23-05-2022, 08:38
    |     następna porada >>>

Jakie zmiany w fotowoltaice od kwietnia 2022?


wyświetleń: 684Jakie zmiany w fotowoltaice od kwietnia 2022?


fot.: 4 ECO

Do tej pory wiadomą rzeczą było, że sprawienie sobie instalacji fotowoltaicznej będzie dobrą inwestycją w przyszłość. Mimo iż założenie fotowoltaiki jest drogie, to miało zwracać się w ciągu kilku lat, po czym opłaty za prąd miały maleć niemal do zera. Faktem jest, że koszty za energię nieustannie rosną, więc zapewnienie sobie takiej instalacji to niewątpliwie idealne rozwiązanie na dłuższą metę. W dodatku to opcja przyjazna naturalnemu środowisku – jest nie tylko ekonomiczna, ale też ekologiczna. Od 1 kwietnia 2022 roku wejdą jednak nowe przepisy odnośnie instalacji PV, które zdecydowanie mogą wpłynąć na naszą decyzję odnośnie założenia paneli we własnym domu. O co dokładnie chodzi? Fotowoltaika będzie od teraz bardziej czy mniej opłacalna? Kogo będą obowiązywać nowe zasady? Odpowiadamy!

Fotowoltaika 4 ECO

fot.: 4 ECO

Mowa tu o ustawie z 29 października 2021 roku na temat zmiany ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zmiana dotknie nowych prosumentów, którzy zgłoszą przyłączenie mikroinstalacji do sieci po 31 marca 2022 roku. Nie będą już oni mogli korzystać z opustów, natomiast obowiązywał ich będzie nowy system rozliczeń, jakim jest net-billing. Niestety nowy system nie będzie już tak opłacalny, jak poprzedni, ale to nie znaczy, że instalacja fotowoltaiki całkowicie straci na wartości. Ostatecznie wciąż rosnące ceny za prąd sprawią, że energia produkowana przez słońce dalej będzie opłacalna, mimo iż nie będzie dawać tak wysokich korzyści, jak dotychczas.

System, który działał do tej pory, polegał na tym, że nadwyżki energii wyprodukowane w letnich miesiącach były oddawane przez prosumentów do sieci. To się opłacało, gdyż mimo że wtedy na tym nie zarabiano, to można było odebrać wcześniej oddaną energię (80%) później – kiedy panele nie mogły wyprodukować wystarczającej ilości, na jaką było akurat zapotrzebowanie np. w zimie i nie ponosiło się przy tym żadnych kosztów.

Czarne panele fotowoltaiczne

fot.: Schiedel

Wraz z nową ustawą obowiązywać będzie net-billing. Znaczy to, że energia będzie najpierw sprzedawana przez prosumentów w cenie hurtowej, a następnie kupowana po cenie detalicznej – zazwyczaj wyższej niemal dwukrotnie. Prosumenci, którzy wejdą na rynek po 31 marca, będą jeszcze mogli korzystać z odpustów do 30 czerwca 2022 roku, ale już od 1 lipca przejdą na net-billing. Nadwyżki będą sprzedawane po średniej cenie hurtowej z poprzedniego miesiąca, natomiast od 30 czerwca 2024 roku ma to być średnia cena godzinowa. Osoby, które podpisały umowę wcześniej (przed 31 marca 2022 roku), zachowają dotychczasowe warunki jeszcze przez 15 lat, a następnie będą musieli podpisać nową umowę z warunkami panującymi obecnie.   

autor: daga
zdjecie: 4 ECO, Schiedel

Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet