data aktualizacji: 08-11-2019, 07:56

Jesień w ogrodzie - jak się pozbyć liści


wyświetleń: 3939Jesień w ogrodzie - jak się pozbyć liści


Suche liście to znak, że jesień na dobre zagościła w naszych ogrodach. Jednak pozostawione na trawniku, po pierwsze psują estetykę ogrodu, a po drugie negatywnie wpływają na nasz trawnik. Dlatego należy się ich regularnie pozbywać. Najlepiej znana metoda to grabienie. Wystarczy wyposażyć się w grabki - najlepiej plastikowe z długimi zębami. Dla niektórych konieczne będą jeszcze rękawiczki, które ochronią dłonie przed nagniotkami i odciskami. Tak przygotowanym możemy zacząć prace porządkowe. Są jednak miejsca, gdzie grabienie nie zdaje egzaminu. Są to na przykład rabaty żwirowe. Wówczas lepsza będzie dmuchawa do liści. To niewielkie urządzenie spalniowe poradzi sobie w takiej sytuacji doskonale. Jeśli zależy nam na jeszcze szybszym posprzątaniu ogrodu z liści możemy użyć specjalnego odkurzacza, który zasysa liście, drobne gałązki, ściętą trawę czy szyszki. Jesienne liście to także spore zagrożenie dla ścieżek, chodników i podjazdów przy domu. W połączeniu z mgłą lub opadami tworzą śliską warstwę, dlatego również o te miejsca należy zadbać. Tu pomocne mogą być wszelkie szczotki, miotły lub miotłograbie.

Na tym jednak prace się nie kończą, bo ze zgromadzonym materiałem coś trzeba zrobić dalej. Zgrabione liście można składować na kompostowniku lub wykorzystać do zabezpieczenia roślin na zimę.

Sprzątanie ogrodu jesienią z opadłych liści to zabieg pielęgnujący, dzięki którem wiosną szybciej będziemy mogli cieszyć się jego pięknem. Nieuprzątnięte liście mogą przyczynić się do chorób murawy objawiających się głównie jej żółknięciem oraz miejscowym zanikaniem. Sprzyjają także pleśni śniegowej. Usuwanie liści należy przeprowadzić delikatnie, by nie uszkodzić darni.
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet