data aktualizacji: 31-05-2021, 09:53

Kiedy warto stosować baterie termostatyczne


wyświetleń: 4488Kiedy warto stosować baterie termostatyczne


Jak poprawić komfort korzystania z prysznica? Na pewno przyczynić się do tego może bateria termostatyczna. Dzięki ukrytemu w urządzeniu mechanizmowi, utrzymującego temperaturę wody na żądanym poziomie, nie tylko poprawia się komfort użytkowania prysznica, ale też oszczędzamy wodę. W przypadku zwykłej baterii ustawianie odpowiedniej temperatury wody trwa dobrą chwilę, w czasie której część wody po prostu się marnuje. Bateria termostatyczna pozwala zaoszczędzić do 40% wody, dzięki temu, że ustawienie właściwej temperatury następuje o wiele szybciej. Do tego precyzyjny system w czasie brania prysznica kontroluje temperaturę wody i utrzymuje ją bez względu na spadki ciśnienia w instalacji.


Baterie termostatyczne najczęściej oferują kontrolę temperatury w zakresie od 20 do 60 stopni Celsjusza, z dokładnością do jednego stopnia. Najczęściej na pokrętłach baterii można znaleźć też zaznaczoną temperaturę 38 stopni, uznawaną za optymalną do kąpieli pod prysznicem. Baterie wyposażone są w dwa pokrętła - jedno służy do ustawienia temperatury, drugie steruje mocą strumienia wody.


fot.: Ferro - Metalia 57 bateria termostatyczna natryskowa

Producenci armatury rekomendują baterie termostatyczne do łazienek rodzin z małymi dziećmi ze względu na możliwość ustawienia stałej temperatury, co eliminuje ryzyko poparzenia zbyt gorącą wodą. Dodatkowo baterie z termostatem nie nagrzewają się, nawet przy dłuższym poborze wody.

 

Najlepszy wariant do prysznica

 

Baterie termostatyczne nadają się do każdej instalacji wodnej -  zarówno do mieszkań, jak i domów jednorodzinnych. Jednak nie w każdym układzie spełnią swoją rolę, czyli przyczynią się do oszczędzania wody. Baterie z termostatem odpowiedzialnym za stałą temperaturę wypływającej wody najlepiej sprawdzą się pod prysznicem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy pewność, że woda będzie komfortowa przez całą kąpiel. To bardzo ważne zarówno pod kątem wygody, jak również bezpieczeństwa. Zimny prysznic lub gorący strumień, który nagle spada na nasze ciało, gdy na przykład przez przypadek przekręcimy pokrętło tradycyjnej baterii nie jest ani przyjemny ani bezpieczny. W pozostałych wariantach - wanna, umywalka, bidet oraz kuchenny zlewozmywak stosowanie baterii termostatycznych ma mniejsze znaczenie. Pozwala ona jednak zmniejszyć zużycie wody, której nie trzeba spuszczać.

fot.: Deante - bateria Begonia

 

Opłacalność zależy od źródła ciepła

 

Stosowanie baterii termostatycznej jest mniej opłacalne, gdy źródłem ciepłej wody użytkowej będzie podgrzewacz gazowy lub elektryczny, podgrzewacz przepływowy lub kocioł dwufunkcyjny. Najlepsze parametry osiąga się w przypadku zasilania domu w ciepłą wodę z sieci miejskiej lub zasobnika pojemnościowego.


zdjecie: KFA Armatura, Deante, FerroInne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet