dimplex

data aktualizacji: 17-02-2022, 13:53

Kocioł to nie wszystko - jaki komin dobrać do kotła 5 klasy


wyświetleń: 352Kocioł to nie wszystko - jaki komin dobrać do kotła 5 klasy


Coraz większa świadomość ekologiczna, dbałość o własny portfel i wygodę, ale również zaostrzające się przepisy sprawiają, że więcej osób decyduje się wymienić stary kopciuch na nowoczesny, automatyczny kocioł. To jednak tylko część termomodernizacji, którą powinien przejść każdy dom. Ważne jest też odpowiednie ocieplenie budynku i komin. Jak dobrać komin do kotła 5 klasy? Jak wygląda właściwe użytkowanie komina?

 

Wymiana kopciucha na kocioł 5 klasy

 

Jeszcze kilka lat temu w Polsce handlowano kotłami o różnej sprawności, nawet takimi, które nie kwalifikowały się do żadnej klasy energetycznej wg unijnej normy. Tę wolnoamerykankę w ostatnim czasie ukrócono. W 2018 roku wprowadzono zakaz sprzedaży kotłów na paliwa stałe normy poniżej 5 klasy. Oznacza to, że na rynku znajdziemy tylko nowoczesne (i wciąż dosyć drogie) kotły na pellet, ekogroszek czy węgiel. Ponieważ blisko trzy czwarte kotłów w polskich domach nie posiada jakichkolwiek certyfikatów potwierdzających spełnianie jakichkolwiek norm emisyjnych, władze powoli zmuszają społeczeństwo do wymiany pieców. Przykładowo w Małopolsce mieszkańcy muszą wymienić na nowe kotły, które nie spełniają wymogów klasy 3, 4 lub 5. Mają czas do końca 2022 roku. Podobne regulacje wprowadziły też inne regiony.

Przeczytaj o różnicach między systemem kominowym a kominem murowanym


Jak dobrać komin do kotła

 

Kotły piątej klasy są bardzo wydajne (nawet 90% sprawności), emitują 4-5 razy mniej pyłów i aż do 50 razy mniej tlenku węgla (czadu), ale by działały prawidłowo zalecane jest dobranie do nich odpowiedniego komina, który zapewni właściwy przepływ spalin. Tylko wtedy uda się na dłużej zachować odpowiednie parametry, deklarowane przez producenta kotła. Co więcej, nieodpowiedni komin może spowodować, że nowoczesny piec będzie emitował nawet więcej zanieczyszczeń od kopciucha, a nawet ulegnie uszkodzeniu. Nieprawidłowości często widać gołym okiem jako odbarwienia i wykwity na kominie. Z tego powodu do współpracy z kotłami 5 klasy nie nadają się tradycyjne kominy z cegieł lub ceramiczne, pozostałe po starym kotle. Można oczywiście próbować je zaadaptować poprzez tzw. koszulkowanie i odpowiednie zaizolowanie komina.

 

Jak poradzić sobie ze skroplinami?

Ponieważ nowoczesne kotły wypuszczają dym o niższej temperaturze (ma to pozytywny wpływ na sprawność pieca), zanim wyleci on z komina część spalin i pary wodnej może kondensować się w środku w formie skroplin. Dlatego komin do kotła 5 klasy powinien ograniczać spadek temperatury spalin na całej swojej długości i zapewniać swobodny przepływ, dzięki czemu nie napotkają one na opory w drodze do wylotu, albo przynajmniej te opory zostaną zminimalizowane. Dla swobody przepływu istotne jest to, by zarówno komin, jak i czopuch, zawierały jak najmniej zwężeń czy kolan. Podobnie na końcu komina lepiej unikać kształtek i niezalecane są różne nasady czy daszki. Zaizolowany termicznie powinien być cały komin, ale szczególną uwagę trzeba w tym aspekcie poświęcić części komina ponad dachem – tu istnieje szczególne ryzyko spadku temperatury spalin.

 

Z jakiego materiału komin wybrać?

Dodatkowo osiadające w kominie skropliny mogą mieć agresywny charakter, np. obecny może być w nich kwas siarkowy. Z tego powodu dobry, nowoczesny komin powinien mieć wkład wykonany z materiału kwasoodpornego. Prócz kwasoodporności, kominy powinny być oczywiście niepalne i niewrażliwe na działanie pożaru sadzy. Materiały, z jakich mogą być wykonane kominy i wkłady kominowe to: stal nierdzewna (kwasoodporna) gatunku 1.4404, ceramika kwasoodporna czy stal stopowa z emalią żaroodporną.

 

Grubość komina

Innym parametrem jest grubość ścianki wkładu. W przypadku kotła na stałe paliwo grubość stalowego wkładu powinna wynosić od 0,6 do 1 mm. Odpowiednią grubość powinien dobrać projektant. Tam, gdzie występuje ryzyko okresowego skraplania się spalin, wkład powinien być grubszy, co wyraźnie zwiększy żywotność komina.

 

Pamiętaj o obowiązkach wynikających z przepisów! Dowiedz się więcej o deklaracji źródeł ciepła!

autor: Gosia_O
zdjecie: Schiedel

Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet