data aktualizacji: 23-02-2016, 12:45

Listwy przypodłogowe - rodzaje


wyświetleń: 7829Listwy przypodłogowe - rodzaje


Listwy przypodłogowe dają możliwość estetycznego łączenia powierzchni podłogi i ściany oraz schowanie pewnych nierówności. W sprzedaży jest wiele modeli tego typu listew. Różnią się one materiałem, z którego są wykonane oraz szerokością i kształtem cokołu. Listwy stosuje się zarówno na podłogach wykończonych płytkami, jak również panelami czy deską. Można je dobierać pod kolor ściany, podłogi, czy drzwi lub zestawiać w kontraście z tymi powierzchniami. Listwy mocuje się do ściany za pomocą kleju, gwoździ lub kołków.
 

  • listwy drewniane - najczęściej stosowane przy drewnianych podłogach. Przycina się je w miejscach łączenia pod kątem 45o, tworząc mało widoczne styki. Taki cokół może być delikatny lub bardziej rozbudowany z elementami dekoracyjnymi typu wyoblenia lub przycięcia. Ich wadą jest znikoma podatność na krzywizny, w związku z czym wszelkie nierówności wypełnia się później akrylem.
  • listwy z MDF-u - tego typu listwy mogą być lakierowane lub oklejane. Do wyboru są różne kolory lub modele drewnopodobne
  • listwy PVC - najtańsze i najbardziej podatne na nierówności. Dodatkowo bardzo często wyposażone w kanały umożliwiające na rozprowadzenie kabla, np. antenowego w niewidoczny sposób. Ich montaż ułatwiają systemy łączeń i wykończeń (narożniki, zaślepki, łączniki) w takim samym kolorze.
  • listwy poliuretanowe (styropianowe) - listwy, które możemy malować, a dzięki sprężystości łatwo dopasowują się do każdego kształtu ściany. Są podobne do tych używanych przy sufitach, ale odznaczają się lepszymi parametrami odporności na wilgoć.
     

Przy podłogach ceramicznych możemy zdecydować się na specjalne, dostępne w danej kolekcji cokoły ceramiczne. Sprawdzą się one zwłaszcza w łazienkach i kuchniach zamkniętych. W pomieszczeniach otwartych, które przechodzą jedno w drugie najlepiej jest stosować jednolity rodzaj listew.
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet