data aktualizacji: 11-05-2022, 11:25
    |     następna porada >>>

Magazynowanie wody deszczowej


wyświetleń: 355Magazynowanie wody deszczowej


Mało kto zastanawia się nad kwestią swobodnego dostępu do wody. Polska to wbrew pozorom jeden z najmniej zasobnych w wodę krajów europejskich. W niektórych czynnościach codziennych takich jak sprzątanie, podlewanie ogrodu czy pranie zużywamy ogromne jej ilości. Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest woda pitna i jak bardzo powinniśmy ją oszczędzać. Jest na to bardzo prosty sposób – deszczówka. Woda deszczowa doskonale posłuży nam do czynności związanych z życiem codziennym, trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób najefektywniej ją gromadzić. Magazynowanie wody deszczowej daje naprawdę wiele korzyści. Poniższy artykuł przybliży nam niektóre z nich.

Woda z opadów atmosferycznych to sposób zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny. Magazynowanie jej, a następnie wykorzystywanie pozwala zaoszczędzić nawet do 50% wody wodociągowej. Dzięki wykorzystaniu takiego sposobu stanowczo zmniejszymy koszty utrzymania domu, gdyż jak wiadomo, rachunki za wodę ciągle wzrastają. To świetna alternatywa dla mycia samochodu, spłukiwania toalety, podlewania ogrodu itp.

Odpowiednio gromadzona (w specjalnych zbiornikach) deszczówka idealnie nadaje się do podlewania roślin, dzięki swojej mniejszej twardości. Jest to stosunkowo najczystsza woda naturalna, która zawiera niskie pH, a co za tym idzie, rośliny dobrze ją przyswajają.

Jedną z popularniejszych metod magazynowania deszczówki jest odprowadzenie jej do specjalnych zbiorników wykonanych ze sztucznego tworzywa. Zbiorniki do magazynowania wody opadowej dzielimy na dwa rodzaje: naziemne i podziemne. Te łatwiejsze instalacje składają się z rynien, zbiornika, filtra, a także specjalnego systemu sterująco-pompowego. Woda spływająca z dachu dociera do rynien, następnie jest oczyszczana przez filtry przepływowe lub koszowe, a w finale trafia do miejsc czerpania wody pompą. Zbiorniki naziemne mogą być wykonane z różnych materiałów, mają także różne kształty i pojemności. Woda magazynowana w takim zbiorniku zazwyczaj wykorzystywana jest do celów ogrodniczych. Dodatkowo są to zbiorniki o mniejszej pojemności (200-800 litrów). Zbiorniki podziemne natomiast wykonuje się głównie z takich materiałów jak polietylen, polipropylen, stal, żelbet itp. Ich kształt to zazwyczaj walec, prostopadłościan lub cylinder. Można je także znaleźć w różnych rozmiarach (1500-5000 litrów).

Magazynowanie wody deszczowej jest czynnością opłacalną. Ma dobroczynny wpływ nie tylko na stan naszego ogrodu, ale także naszego portfela, gdyż dzięki temu rozwiązaniu obniżamy rachunki za pobór wody wodociągowej, a do tego nie musimy płacić za odprowadzanie deszczówki do kanalizacji.

 

ZOBACZ TAKŻE:

autor: daga
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet