data aktualizacji: 03-09-2020, 04:52

Między ścianą a ciszą – wełna dla dobrej akustyki


wyświetleń: 1520Między ścianą a ciszą – wełna dla dobrej akustyki


Każdemu zapewne nieraz zdarzyło się z trudem zasypiać w towarzystwie odgłosów działającej lodówki lub telewizora włączonego u sąsiadów. Źródłem hałasu w domu są dźwięki z zewnątrz budynku, jak i te związane z użytkowaniem sąsiednich pomieszczeń – pochodzące z instalacji technicznych oraz domowych urządzeń.


– Problemom można już zaradzić na etapie budowy domu – wybór odpowiednich materiałów i rozwiązań izolacyjnych oraz ich właściwy montaż są podstawą do uzyskania dobrej izolacyjności akustycznej, czyli takiej, która gwarantuje jak najmniejsze przechodzenie dźwięku z jednego pomieszczenia do drugiego.  Komfort ciszy zapewni nam dobra izolacja stropów i ścian działowych. Warto pamiętać, że odpowiednia izolacja termiczna przegród zewnętrznych (np. dachu) wpływa jednocześnie na poprawę izolacyjności akustycznej. Odczujemy to np. podczas opadów deszczu, kiedy odgłos spadających kropli nie będzie przeszkadzać nam we śniemówi Anna Gil, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

 

Akustyka, ochrona ogniowa, nieraz izolacja cieplna

 

Konstrukcja ściany działowej w technologii suchej zabudowy powinna zapewnić odpowiedni poziom izolacyjności akustycznej, ochronę ogniową oraz izolacyjność cieplną – w przypadku gdy występuje różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami.

Wełna mineralna ISOVER pomaga w uzyskaniu przez przegrodę powyższych cech. Im grubszą wełną wypełnimy konstrukcję ściany działowej, tym lepsza izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych (TV, sąsiedzi), ściana uzyska wyższą klasę odporności ogniowej wyrażoną w minutach oraz korzystniejsze (niższe) będzie przenikanie ciepła przez przegrodę.

Akustyka, ochrona ogniowa, nieraz izolacja cieplna

Płyty ISOVER z wełny mineralnej szklanej ( Aku-Płyta) oraz skalnej (Polterm Uni) służą do izolacji lekkich ścian działowych, sufitów podwieszanych, obudów i okładzin ściennych oraz izolacji akustycznej i termicznej ścian murowanych warstwowych, ścian osłon o konstrukcji szkieletowej, ścian osłonowych hal jako wypełnienie profilowanych blach i kaset, podłóg na legarach.

 

Parametry, czyli komfort w liczbach

 

Współczynnik pochłaniania dźwięku αw przy grubości 50-74 mm wynosi dla produktu Aku-Płyta 0,90, a już od 75 mm grubości osiąga maksymalną dla tego parametru wartość 1,0, co znaczy, że przegroda z tą wełną tłumi 100% dźwięków powietrznych. Dla Polterm Uni współczynnik αw osiąga 0,85 przy grubości 50-69mm, 0,95 przy grubości 70-99 mm, a maksymalna możliwa wartość 1,0 jest zapewniona przez płytę Polterm Uni o grubości 100 mm lub więcej.

Współczynnik przewodzenia ciepła λD dla produktu Aku-Płyta wynosi 0,037 W/(m·K), dla Polterm Uni - 0,038 W/(m·K).

Doskonałe parametry akustyczne produktów Aku-Płyta i Polterm Uni pozwalają na uzyskanie wysokich parametrów izolacyjności akustycznej przegród budowlanych. Wymiary płyt odpowiadają standardowemu rozstawowi profili. Oba produkty mają klasę reakcji na ogień A1, co oznacza, że są niepalne.

 

Ściana działowa – wełna, profile, płyty g-k

 

Istotnym jest, aby elementy składowe ściany działowej (płyty gipsowo-kartonowe, profile konstrukcyjne, warstwy wykończeniowe) zapewniały odpowiednie własności jakościowe niezbędne do montażu oraz spełnienia przez konstrukcję wymagań akustycznych i wytrzymałościowych. Biorąc pod uwagę czołowych producentów okładzin, profili oraz mas i taśm wykończeniowych do lekkiej zabudowy – materiały są odpowiednie. Warto wiedzieć, że w zależności od potrzeb dostępne są standardowe jak i „wzmocnione” akustycznie lub ogniowo płyty g-k.
Analogicznie jak w przypadku izolacji, kiedy zastosowanie grubszej płyty z wełny mineralnej szklanej bądź skalnej przekłada się na znacznie lepszą efektywność akustyczną, ogniową i cieplną całej ściany – więcej warstw płyt g-k oznacza również znaczącą poprawę. Na przykład podwójne płytowanie płytą gipsowo-kartonową przy tej samej grubości wełny zawsze będzie korzystniejsze niż pojedyncze.

 

Gotowe rozwiązania dla ścian działowych

 

Warto zaznaczyć, że zaprojektowanie przegrody oddzielającej pomieszczenia w sposób systemowy to pewniejsze, bardziej rzetelne i sprawdzone rozwiązanie w porównaniu do przypadkowego czy intuicyjnego połączenia materiałów. Tu z pomocą przychodzi tzw. „Aku-Matrix”, wydawnictwo przygotowane przez wiodących dostawców wyrobów do ścian działowych, które przedstawia szereg przebadanych i sprawdzonych rozwiązań. Najistotniejszy jest fakt, że „Aku-Matrix” uwzględnia niekorzystny wpływ tzw. przenoszenia bocznego dźwięku w budynku, które potrafi obniżyć izolacyjność akustyczną nawet o 25%. Stosując przypadkowe kombinacje izolacji i pozostałych warstw ścian działowych trudno jest o przewidzenie dokładnej efektywności ścianki.

Gotowe rozwiązania dla ścian działowych

 

Diabeł tkwi w szczegółach – bez starannego montażu nie ma efektu

 

 Diabeł tkwi w szczegółach – bez starannego montażu nie ma efektuPoza optymalnym doborem materiałów budowlanych, kluczowe znaczenie ma jakość wykonania, a wcześniej projektu. Nie wolno zapominać, aby profile zewnętrzne (podłogowy, sufitowy i ściennie) były podklejone piankową taśmą akustyczną.

Metalowe profile nie mogą stykać się bezpośrednio z np. betonowym podłożem.

Ważne również, aby pamiętać o odpowiednio krótszych (1-1,5 cm) od wysokości pomieszczenia pionowych profilach konstrukcyjnych. Na zminimalizowanie wpływu przenoszenia bocznego dźwięku istotnie również wpływa poprawna dylatacja później wykonanej podłogi „pływającej” od okładzin z płyt gipsowo-kartonowych ścianki.
 

Saint-Gobain Construction Products Polska             

ul. Okrężna 16,
44-100 Gliwice

e-mail: konsultanci.isover@saint-gobain.com 
tel.: 800 163 121
strona: www.isover.pl/

 

              
źródło: ISOVER
Inne artykuły w dziale:


© Copyright 2012-2020 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet