data aktualizacji: 07-07-2016, 07:53

Miłorząb dwuklapowy - odmiany i uprawa


wyświetleń: 5354



Miłorząb dwuklapowy - odmiany i uprawa


Miłorząb dwuklapowy (łac. Ginko biloba) jest często nazywany żywą skamieniałością ze względu na swoją długowieczność oraz fakt występowania już ponad 270 mln lat temu. Są to rośliny niezwykle dekoracyjne ze względu na swoje ozdobne liście. Znany jest także pod innymi nazwami: miłorząb japoński, miłorząb chiński czy dwudzielny.

Zazwyczaj dorasta do 8-12 metrów po 30 latach, a najstarsze okazy nawet 30 metrów. Drzewo doskonale jest przystosowane do polskich warunków, nie przemarza w zimie, jest odporne na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Bardzo wolno rośnie, jest rośliną długowieczną, dwupienna (kwiaty męskie są na innym osobniku niż żeńskie), nie wymaga przycinania, dobrze wytrzymuje zasolenie jak i małe napowietrzenie gleby, nie lubi przesadzania ze względu na palowy system korzeniowy, nadaje sie jako drzewo soliterowe.

Drzewa te są sadzone w ogrodach głównie ze względu na piękne wachlarzowate liście, które jesienią przebarwiają się na różne odcienie żółci, oprócz tego posiadają właściwości lecznicze. Liście opadają na zimę.

Kwitnie późną wiosną, dopiero po ok. 40 latach uprawy, owoce o ile się pojawią przypominają żółtą kulistą śliwkę, która gdy jest dojrzała cuchnie we względu na zawartość kwasu masłowego. 
 
Nie ma specjalnych wymagań odnośnie gleby, ale najlepiej rośnie w żyznej, przepuszczalnej, próchniczej, lekko wilgotnej i lekko kwaśnej. Źle rośnie na piaszczystych glebach. Rośliny sadzimy wiosną lub jesienią. Przesadzamy tylko młode osobniki wraz z bryłą ziemi. Drzewa te nie tolerują stojącej wody, która będzie powodowała stopniowe zamieranie rośliny.

Miłorząb preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe. Są to rośliny światłolubne, nie lubiące półcenia, odporne na mróz (młode osobniki warto okrywać na zimę włókniną lub słomianymi matami), choroby i szkodniki. Najlepiej czują się w miejscach osłoniętych od wiatru. Roślina musi być palikowana przez długi okres, gdyż drzewo ma bardzo powolny przyrost pnia.

W małych przydomowych ogrodach warto sadzić wolno rosnące rośliny szczepione, których wysokość jest uzależniona od wysokości podkładki. Sprawdzi się także do tworzenia niwaki (bonsai) w ogrodzie.

Polecane odmiany: 'Fastigata', 'Princeton Sentry', 'Pendula', 'Variegata', 'Saratoga', 'Pragense', 'Mariken', 'Tuifolia', 'Troll', 'Chotek', 'Autumn Gold', 'Piramidalis', 'Horizontalis', 'Tremonia', 'Californian Sunset', 'Menhir', 'Golden Dwarf', 'Anny's Globe', 'Baldi', 'Everton Broom', 'Finger', 'Freak', 'Goethe', 'Kasan', 'King of Dongting', 'Leda', 'Longicarpa', 'Peve Lobo', 'Peve Maribo', 'Roswitha', 'Tit' 

Odmiany polskie: 'Bolesław Chrobry', 'Mieszko I', 'Przemysław II', 'Stefan Batory', 'Kazimierz Wielki', 'Władysław Łokietek'

 








Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet