data aktualizacji: 19-10-2017, 05:50

Montaż systemu automatycznego nawadniania - krok po kroku


wyświetleń: 1331
zobacz kolejne zdjęcie w artykule: Montaż systemu automatycznego nawadniania - krok po kroku


W zależności od rodzaju ogrodu, kształtu trawników, rabat oraz ich wielkości należy zaprojektować system. Projekt oparty o parametry ujęcia wody określa ilość sekcji zraszania, ilość i moc zraszaczy, miejsce ich umieszczenia oraz elementy sterowania, które pozwolą na automatyczne podlewanie bez codziennej kontroli. Projekt obrodu bezpłatnie wykonają firmy, które sprzedają urządzenia do nawadniania.

Najważniejsze parametry ujęcia wody to ciśnienie w wodociągu oraz średnica rur przyłacza. Te dwa parametry warunkują przepływ wody w jednostce czasu. Jeśli nie dysponujemy manometrem informacje o ciśnieniu w wodociągu poda nam miejscowy zakład wodociągów i kanalizacji. Aby poznać rzeczywisty przepływ musimy wykonać tzw. test wiaderkowy czyli zmierzyć czas w jakim napełnimy z ujęcia wiaderko o poj. 10l.

Zmierzony czas oraz ciśnienie w wodociągu przekazujemy projektantowi systemu nawadniania. Do niedawna na rynku dostępne były zraszacze wynurzalne, które wymagały wyższego ciśnienia wody oraz większego wydatku. Od kilku lat dostępne są zraszacze obrotowe MP Rotator firmy Hunter, które pozwalają na instalację, gdzie osobna sekcja złożona z kilku zraszaczy może pracować przy minimalnym ciśnieniu 2 bar oraz wydatku 20 litrów na minutę.

W zależności do wydajność ujęcia wody projektuje się określoną ilość sekcji, które będą się uruchamiały zgodnie z zaprogramowanym harmonogramem.

autor: budowlaniec
© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet