data aktualizacji: 18-09-2020, 07:57
<<< poprzednia porada    |    

Najdoskonalsza próżnia dzięki pompom jonowym


wyświetleń: 2607



Najdoskonalsza próżnia dzięki pompom jonowym


Pompy jonowe to urządzenia, które pozwalają na uzyskanie bardzo wysokiej próżni. Tylko niektóre modele kriopomp usuwają jeszcze więcej gazu, natomiast nawet do bardzo specyficznych zastosowań na większą skalę używa się pomp jonowych i jonowo-sorpcyjnych.

 

Prosta teoria, skomplikowana praktyka

 

Podstawy teoretyczne działania próżniowej pompy jonowej nie są szczególnie skomplikowane. Zjonizowany gaz wybija metal z katody, ten osadza się na ścianie pompy i wiąże gazy albo w procesach fizycznych, albo w reakcjach fizycznych. Doprowadzenie jednak to takiej sytuacji wymaga bardzo precyzyjnej aparatury oraz zasilania wysokim napięciem, często łącznie z kontrolą pola magnetycznego w obrębie pompy. Choć więc model teoretyczny takiego urządzenia jest dość łatwy do opracowania, to zamiana go w narzędzie o wysokiej sprawności wymaga olbrzymich możliwości technicznych.

 

Kto płaci krocie za pompy jonowe?

 

Nie tylko sama konstrukcja, ale także specyficzne materiały, jakie wykorzystuje się przy budowie pomp jonowych, sprawiają, że są to urządzenia bardzo drogie, generujące również dość znaczne koszty eksploatacyjne. Takie pompy próżniowe, jakie można zamówić w sklepie https://www.saga.info.pl/pompy-prozniowe/, są jednak niezbędne w tych gałęziach przemysłu, które wymagają najwyższej próżni. Przede wszystkim obsługują one rozbieralne lampy nadawcze i układy laboratoryjne – również te największe, ponieważ wydajność potężnych pomp jonowo-sorpcyjnych wynosi kilkaset litrów na sekundę.

Dlaczego jednak stosuje się te pompy zamiast strumieniowych olejnych czy rtęciowych? Po pierwsze pozwalają na wytworzenie doskonalszej próżni, ale – co w wielu przypadkach ważniejsze – nie generują zanieczyszczenia oparami.

 

Pozornie niewrażliwa, ale…

 

Jedną z największych zalet pomp próżniowych jonowych jest fakt, że można je zamocować w dowolny sposób, a nie wywrze to żadnego wpływu na zachodzenie procesu usuwania gazów. Tak przynajmniej jest w teorii, ponieważ w praktyce przy ustalaniu położenia urządzenia należy wziąć pod uwagę to, ile samo urządzenie waży oraz jak mogą na jego pracę wpływać zewnętrzne pola elektromagnetyczne. Ponieważ właśnie pole to jest jednym czynników roboczych pompy, ustawienie jej w silnym polu zewnętrznym może nie tylko zmniejszyć skuteczność urządzenia, ale nawet doprowadzić do uszkodzeń technicznych.

Sama możliwość pracy w dowolnej pozycji jest jednak bardzo atrakcyjna, ponieważ przynajmniej w niektórych przypadkach pozwala na montaż pompy bez większych nakładów na przystosowanie stanowiska roboczego.
 





źródło: Saga.info.pl
<<< poprzednia porada       





Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet