data aktualizacji: 11-05-2022, 12:15
    |     następna porada >>>

Najważniejsze korzyści z rekuperacji


wyświetleń: 209Najważniejsze korzyści z rekuperacji


System rekuperacji z biegiem lat zyskuje coraz większe uznanie. Dzieje się tak, ponieważ profity, jakie z niego płyną, są ogromne i naprawdę warto zainwestować w takie rozwiązanie. Poniżej wyjaśniamy najważniejsze korzyści, jakie daje rekuperacja.

 

Czym jest rekuperacja?

 

Zaczynając od początku, warto wyjaśnić, czym w ogóle jest i jak działa system rekuperacji. Otóż rekuperacja jest to energooszczędna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Działa na takiej zasadzie, że dostarcza świeże powietrze z zewnątrz do budynku, podczas gdy w tym samym czasie powietrze zużyte i zanieczyszczone jest wyrzucane na zewnątrz domu. Powietrze, które jest nawiewane, zostaje wcześniej przefiltrowane, dlatego jest czyste – nie ma w nim kurzu, różnych zanieczyszczeń czy insektów. Rekuperator – urządzenie, w którym zachodzi cały proces – wytwarza ruch powietrza, na którym opiera się wentylacja mechaniczna. Dzięki niemu mamy możliwość kontrolowania ruchu powietrza nawiewanego, a także odzyskiwania ciepła z wyciąganego z pomieszczeń powietrza.

Przekrój rekuperatora i jego najważniejsze części

fot.: TopVAC - Przekrój rekuperatora i jego najważniejsze części

 

Korzyści płynące z systemu rekuperacji

 

 • Świeże powietrze w domu – dzięki pracy rekuperatora powietrze, którym oddychamy w domu, jest świeże, czyste i wolne od alergenów. Jest to wynikiem nawiewanego z zewnątrz powietrza, które zostaje podczas całego procesu filtrowane. Nie ma w nim kurzu, insektów czy innych nieczystości.
   
 • Sprawna wentylacja pomieszczeń – podczas procesu rekuperacji dochodzi do sprawnej wymiany „brudnego” powietrza na czyste. Rekuperator wyciąga dwa strumienie powietrza (ciepłe i brudne oraz zimne i czyste) w dwóch kierunkach równocześnie. Nie ma obawy, że strumienie się wymieszają, gdyż na każdy strumień przypada odrębny kanalik. Ciepło, które zawiera zużyte powietrze, jest przekazywane w wymienniku ciepła czystemu powietrzu nawiewanemu z zewnątrz. Następnie świeże powietrze przeprowadzane jest przez kanały wentylacyjne do pomieszczeń w budynku, a to zużyte trafia na zewnątrz domu, dzięki czemu pozbywamy się z wnętrza dwutlenku węgla, roztoczy, nieprzyjemnych zapachów, czy wilgoci.
   
 • Brak nieprzyjemnych skutków otwierania okien – posiadając system rekuperacji, nie trzeba już wietrzyć pomieszczeń. Uwalnia nas to od niemiłych następstw, jakimi są wlatujące przez okno komary czy nieprzyjemne zapachy i hałasy z zewnątrz. Do tego nie ma ryzyka przeciągów, z korzyścią dla naszego zdrowia. Rekuperacja obniża także wilgotność powietrza, a co za tym idzie, zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni.
   
 • Zmniejszenie rachunków za ogrzewanie – jako że dom z rekuperacją ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, koszty za ogrzewanie maleją, w zależności od izolacji budynku, nawet do 50%. Także w sezonie grzewczym możemy się spodziewać spadku min. 30% kosztów.
   
 • Ochrona środowiska naturalnego – wietrzenie domu sprawia, że go wychładzamy, a co za tym idzie, musimy ogrzewać go później jeszcze intensywniej. W następstwie wysyłamy do atmosfery jeszcze więcej szkodliwych substancji. Rekuperacja walczy z tym problemem, gdyż minimalizuje straty ciepła na wentylacji. Sprawia to, że nie musimy tyle grzać, a nasz dom jest teraz bardziej ekologiczny.

Jak działa rekuperator obrotowy ENSY

fot.: ECO MAX - Jak działa rekuperator obrotowy ENSY

System rekuperacji posiada, jak widać wiele zalet i coraz więcej osób decyduje się na założenie takiej instalacji w swoim domu. Jest to ekologiczny sposób na wentylację i ogrzanie domu, zmniejsza koszty za ogrzewanie i działa na korzyść naszego zdrowia.

autor: daga
zdjecie: TopVAC, ECO MAX

Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet