data aktualizacji: 27-11-2015, 13:04

Obsługa jednym pilotem bramy garażowej i wjazdowej - jak to zrobić


wyświetleń: 13669Obsługa jednym pilotem bramy garażowej i wjazdowej - jak to zrobić


Często zdarza się, że napęd sterujący bramą wjazdową na posesję i bramą garażową w domu są różnych producentów. Jako, że każdy producent wykorzystuje inny protokół komunikacji radiowej, niemożliwa jest obsługa bramy jednym pilotem. Aby poradzić sobie z tą niedogodnością, należy wybrać wspólny standard obsługi - i dostosować do siebie protokół radiowy napędów tak aby możliwa była obsługa dwóch bram jednym pilotem z dwoma przyciskami.

Każdy napęd posiada moduł radiowy, który pozwala na sterowanie nim przy pomocy pilota. Każdy napęd też posiada przyłącze sterowania przewodowego -  dwa styki, które w przypadku złączenia uruchomią napęd.

W przypadku np. gdy chcemy obsługiwać napęd bramy wjazdowej firmy FAAC oraz napęd bramy garażowej firmy Normstahl pilotem FAAC, należy zastosować dedykowany moduł sterowania radiowego wspólny dla standardów FAAC. Na rynku jest kilku producentów oferujących moduły sterowania we wszystkich dostępnych protokołach producentów bram.

W naszym przypadku wykorzystujemy moduł Proxima NM pracujący w standardzie radiowym FAAC. Najczęściej są to kompaktowe urządzenia, które po otrzymaniu sygnału z pilota ( u nas FAAC) zasterują przewodowo bramą (u nas uruchomią bramę Normstahl). Podłączamy styki sterujące pod złącze sterowania (w napędzie Normstahl to złącza 14 i 15) oraz zasilanie modułu (24v bezpośrednio z transformatora) i gotowe.

Po instalacji modułu Proxima w bramie Normstahl musimy jeszcze tylko zaprogramować pilota FAAC zgodnie z instrukcją producenta modułu. Moduł ma małe rozmiary i można go umieścić w obudowie napędu, utrudni to jednak późniejsze programowanie.

autor: budowlaniec
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet