data aktualizacji: 17-06-2021, 10:22
Ocieplenie elewacji zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021
wyświetleń: 3300

Obowiązujące od 1 stycznia br. nowe Warunki Techniczne sprawiają zobowiązują inwestorów do tego, by budynki skuteczniej kumulowały ciepło i stały się tańsze w utrzymaniu, szczególnie w sezonie grzewczym. Jednym z najpopularniejszych sposobów izolacji ścian zewnętrznych jest metoda lekka mokra (ETICS), do której rekomendowane są zestawy wyrobów ISOVER-WEBER, wchodzące w skład systemu ociepleń weber.therm WM.
Parametry użytkowe elewacji osiągamy z jednej strony dzięki zastosowaniu odpowiedniej jakości chemii budowlanej i siatek zbrojących, a z drugiej dzięki jakości materiału izolacyjnego, którego mechanika odgrywa kluczową rolę. Uzyskany dzięki zastosowaniu tego systemu efekt – komfort termiczny, akustyczny i dobrej jakości powietrze – będzie miał długofalowe przełożenie na jakość życia mieszkańców i budżet domowy.
System to podstawa
W pobliżu ścian zewnętrznych i okien powstają bardzo duże straty energii. Niestety często inwestorzy nie są świadomi lub bagatelizują fakt, że bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie dopasowanie produktów do siebie. Wszystkie elementy systemu ETICS – od kleju przez materiał izolacyjny po tynk – powinny ze sobą współgrać. Taką gwarancję uzyskamy, dzięki zastosowaniu odpowiednich zestawów wyrobów oraz współpracy z doświadczonym fachowcem. Przykładem polecanego zestawu jest rozwiązanie ISOVER i WEBER, gdzie wełna w płytach ISOVER Fasoterm 35 doskonale łączy się z całą gamą produktów WEBER wchodzących w skład systemu weber.therm WM. Kompatybilna oferta zawierająca różnego rodzaju tynki i farby elewacyjne pozwala ocieplić fasady domów zarówno użytkowanych, jak i nowych.
System weber.therm.WM
System weber.therm WM do izolacji ścian zewnętrznych to trwały, niepalny system ociepleń, którego rdzeniem jest wełna mineralna. Kluczowymi elementami systemu są siatka weber PH913 i klej do mocowania wełny i do siatki weberbase UNI W. Uzupełnia je preparat gruntujący weber.prim compact lub weber PG221. Jednym ze sposobów wykończenia systemu jest gotowa, niewymagająca malowania, silikatowa masa tynkarska weber TD331, zabezpieczona powłokowym środkiem chroniącym elewację przed porastaniem mikroorganizmami. Można także stosować inne tynki np. tynk hydrofilowy Aquabalance lub tynk mineralny weber TM314 malowany farbą silikonową weber FZ391.
System stosowany jest do ocieplenia ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych o wysokości zarówno do jak i powyżej 25 m, szczególnie zaprojektowanych w jasnej, pastelowej kolorystyce, w których wymagane jest zastosowanie systemów niepalnych. Sprawdza się w przypadku powierzchni posiadających liczne krzywizny.
ISOVER Fasoterm 35
W płycie z wełny mineralnej Fasoterm 35 połączono bardzo dobrą, niską lambdę (λ= 0,035 W/mK) z doskonałymi wskaźnikami mechanicznymi. Najlepsze dostępne parametry cieplne pomagają ograniczyć wymaganą grubość izolacji. W zależności od materiału, z jakiego zbudowana jest ściana zewnętrzna, już 15 cm wełny Fasoterm 35 pozwoli spełnić warunki techniczne w zakresie współczynnika przenikania ciepła obowiązujące od 2021 roku. Co więcej, ISOVER Fasoterm 35 posiada dokładność wymiarową T5, dzięki czemu instalowane płyty wełny mineralnej bardzo dobrze się licują, tworząc płaską powierzchnię ściany, co jest istotne dla wykonawcy w prawidłowym i szybkim wykonaniu systemu ociepleń ETICS.
Saint-Gobain Construction Products Polska
ul. Okrężna 16,
e-mail: konsultanci.isover@saint-gobain.com |
|
źródło: ISOVER
Inne artykuły w dziale: