data aktualizacji: 29-04-2019, 08:26

Ogród po zimie - od jakich prac zacząć


wyświetleń: 2558Ogród po zimie - od jakich prac zacząć


Aby przywitać kolejny sezon w naszym ogrodzie konieczne jest posprzątanie po zimie. Kiedy nadchodzą pierwsze ciepłe dni, czyli mniej więcej na początku marca warto zacząć przygotowywać część roślin. Przede wszystkim pozwólmy oswoić się im z panującymi warunkami (pamiętajmy, że zbyt długo okryte rośliny są słabsze). Odkrywanie roślin zaczynamy od bylin i cebulowych. Mniej odporne gatunki, jak na przykład róże powinny być jeszcze chronione - mniej więcej do początku kwietnia. Warto jednak mieć przygotowane odpowiednie ilości agrowłókinyn, które przydadzą się, gdy nagle wrócą przymrozki.  

Przedwiośnie to również najwyższy czas na rozgarnięcie kopczyków wokół drzew. Drzewa owocowe dodatkowo możemy pobielić wapnem (bielenie można robić od stycznia) - 2 kg mleka wapiennego na 10 l wody, co ochroni je przed ranami zgorzelinowymi. Koniecznie należy usunąć suche i złamane pędy oraz przyciąć je jeszcze nim wypuszczą pąki.

Nawożenie

Początek wiosny to także dobry moment na pierwsze nawożenie. Szczególnie jest to ważne dla roślin cebulowych, które wkrótce zaczną kwitnąć, np. tulipany, hiacynty. Wzbogacenie podłoża możemy już zacząć również w miejscach, gdzie planujemy założenie nowych rabat.  

Trawnik

Grabienie trawnika to konieczność, ponieważ zgromadzone na murawie śmieci, patyki i zeszłoroczne liście korzystnie wpływa na kondycję oraz wygląd trawnika. Napowietrzona darń szybko odpłaci się nam za tą usługę. Trzeba jednak robić to delikatnie i w okresie po wiosennych przymrozkach.

Pielęgnacji oraz odśwuieżenia wymagają także wszystkie elementy architektoniczne w ogrodzie typu ścieżki, altany.

autor: Beata
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet