data aktualizacji: 02-11-2023, 06:25
Ogrzewanie elektryczne w domku letniskowym
wyświetleń: 2566

Choć ogrzewanie nie jest rzeczą niezbędną odnośnie domku letniskowego, w wielu przypadkach się jednak przydaje. Ostatnimi laty w naszym klimacie doszło do sporej zmiany temperatur, nie mamy więc gwarancji, że przez całe lato będzie ciepło i słonecznie. Do tego noce lenie są często dosyć chłodne. A co, jeśli domek wakacyjny chcemy postawić w górach i wyjeżdżać do niego na ferie zimowe lub po prostu odwiedzać go weekendowo niezależnie od pory roku? W takich sytuacjach ogrzewanie niezmiernie się przydaje. Kluczowym wydaje się teraz odpowiedni wybór ogrzewania, nie każde bowiem będzie najlepszą opcją akurat dla domku letniskowego.
Tu nasz wybór może paść na ogrzewanie elektryczne. Jest to ciekawy wariant, jednak trzeba pamiętać, że sprawdzi się tylko wtedy, gdy z ogrzewania korzystamy jedynie sporadycznie, ze względu na wysokie koszty eksploatacji. Dlatego właśnie jest to idealne rozwiązanie, jeśli chodzi o naszą wakacyjną działkę, gdyż odwiedzamy ją tylko sezonowo bądź co najwyżej raz w tygodniu. Zaletą takiego ogrzewania jest to, że ogrzewa wszystkie pomieszczenia, a nie tylko jedno tak jak piecyk. W dodatku pozwala na optymalizację kosztów za ogrzewanie, dzięki możliwości wyboru, do jakiej temperatury pomieszczenie ma zostać ogrzane oraz czasu wyłączenia elektrycznego grzejnika. Do tego pomieszczenie przy takiej opcji nagrzewa się niesamowicie szybko. Przydatne okazuje się również, że grzejniki można zaprogramować, aby utrzymywały stałą temperaturę, a przed naszym przyjazdem zwiększyć ją zdalnie tak, by wejść prosto do przyjemnie ogrzanego wnętrza, zamiast czekać, aż się nagrzeje. Gdy nie korzystamy z grzejników, wystarczy je wyłączyć, a prąd nie będzie przez nie pobierany. Najlepiej zdecydować się na ogrzewanie o mocy 80-100 °C w zależności od termoizolacji domku oraz jego wielkości.
Ciekawym sposobem na ogrzanie domku letniskowego jest ogrzewanie elektryczne napędzane energią wytworzoną ze słońca tj. poprzez instalację fotowoltaiczną. Montaż samej instalacji to dość wysoki koszt, jednak zwraca się w ciągu kilku lat, ze względu na bardzo niskie opłaty za prąd. Wybór takiego sposobu pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, w dodatku jest to ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu nie ucierpi nasze środowisko.
fot.: 4 ECO
Jakie ogrzewanie elektryczne wybrać?
Grzejniki elektryczne konwektorowe
Działają w taki sposób, że powietrze zasysane jest od dołu, następnie ogrzewane i wydmuchane do góry. Są to zazwyczaj elektryczne grzejniki, które można ustawić w dowolnym miejscu lub na stałe przymocować do ściany. Taki rodzaj ogrzewania jest całkiem drogi w eksploatacji, ze względu na dużą moc, jaką powinno posiadać urządzenie (około 2000 W). Jako zaletę można uznać to, iż nie osiąga ono wysokich temperatur, a dzięki temu kurz nie zostaje spalany, jest za to podnoszony z podłogi w powietrze, więc ta opcja niekoniecznie sprawdzi się dla osób z astmą. Ciepło oddawane jest tu równomiernie i efektywnie, na co wpływ ma duża powierzchnia wymiany ciepła. Grzejniki konwektorowe są lekkie, niedrogie, a do tego łatwe w obsłudze, lecz cechuje je również długi czas nagrzewania pomieszczenia. Do wyboru są modele do ręcznej regulacji lub z funkcją termostatu.
Podsumowanie:
Grzejniki elektryczne konwektorowe w domku letniskowym sprawdzą się, jeśli chcemy korzystać z ogrzewania sporadycznie, gdyż jest drogie w eksploatacji. Samo kupno urządzenia i instalacja to natomiast niewielki koszt, dlatego będzie to idealna opcja dla osób, które nie chcą przepłacić za kupno ogrzewania, a korzystają z niego tylko raz na jakiś czas. Sporym plusem jest to, że można je postawić w dowolnym miejscu, co w przypadku niewielkiego wakacyjnego domku może się przydać.
Grzejniki elektryczne olejowe
Pracują na tej zasadzie, że podłącza się je bezpośrednio do gniazdka za pomocą wtyczki. Można je postawić w dowolnym pomieszczeniu i przenosić wedle potrzeby. Grzejniki olejowe zasilane są podgrzewanym przez grzałkę będącą wewnątrz urządzenia olejem mineralnym. Wybierać można pomiędzy piecykami z ożebrowaniem lub bez ożebrowania. Te z ożebrowaniem są cięższe, przypominają z wyglądu piecyki tradycyjne i charakteryzują się większą powierzchnią grzewczą, piecyki bez ożebrowania natomiast posiadają dwie połączone po bokach płyty, można je zamontować na ścianie i są tańsze. Grzeją jednak słabiej niż piecyki z ożebrowaniem. Wspomniane grzejniki długo utrzymują ciepło, mimo iż wolno się nagrzewają – im większa moc (od 700 do 2500 W), tym szybsze nagrzewanie. Koszty eksploatacji są dość wysokie, jeżeli jest to jedyna forma ogrzewania, jednak w przypadku domku letniskowego nie powinno to sprawiać większego problemu, ze względu na sporadyczne przyjazdy.
Podsumowanie:
Tak jak w przypadku grzejników konwektorowych olejowe będą dobrym rozwiązaniem do wakacyjnego domku. Są łatwe w instalacji i niewiele kosztują. Ich eksploatacja na dłuższą metę nadwyręży grubość naszego portfela, jednak przy domku, który odwiedzamy raczej dość nieczęsto, nie stanowi to żadnego problemu. Grzejniki łatwo się przenosi i nadają się do każdego pomieszczenia. W dodatku długo utrzymują ciepło, mimo że także dłużej się nagrzewają.
Panele grzewcze na podczerwień
Taka opcja o wiele lepiej sprawdzi się dla tych, którzy chcą odwiedzać domek częściej, a zwłaszcza w okresie zimowym. Jest to nowoczesne i energooszczędne rozwiązanie – nie pobiera wiele energii, a co za tym idzie, jest o wiele tańsze w eksploatacji. Panele nagrzewają się stosunkowo szybko i można je umieścić w każdym pomieszczeniu. Sposób ich montażu jest prosty – trzeba je tylko podłączyć do gniazdka, można je postawić na nóżkach lub umieścić na suficie czy ścianie. Można je regulować ręcznie lub za pomocą termostatu. Zwykle są niestety droższe od tradycyjnych grzejników elektrycznych, jednak utrzymanie ich jest tańsze, więc inwestycja z czasem się zwróci.
Podsumowanie:
Panele grzewcze na podczerwień są droższe od tradycyjnych grzejników elektrycznych, ale tańsze w eksploatacji. Świetnie sprawdzą się w domkach wakacyjnych, które odwiedzamy częściej bądź na dłuższy okres, a zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nagrzewają się szybko, nie zajmują wiele miejsca. Kosztują więcej niż zwykłe elektryczne grzejniki.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe
To doskonała alternatywa dla ogrzewania podłogowego wodnego. Elektryczne ogrzewanie podłogi jest tańsze, a do tego nie ma ryzyka, że woda w rurach zamarznie w trakcie zimy. Dzięki tej instalacji ciepło płynące z podłogi rozchodzi się równomiernie do pomieszczenia i wystarczyć może jako jedyne źródło ciepła. Temperaturę ogrzewania podłogowego da się regulować przy pomocy termostatów lub czujników temperatury. Dodatkowymi zaletami jest nieprzesuszanie powietrza oraz niewzbijanie w powietrze kurzu. Taką instalację zakłada się niestety jedynie, kiedy domek jest na etapie budowy lub przy generalnym remoncie.
Podsumowanie:
Elektryczne ogrzewanie podłogowe to świetna opcja dla domku letniskowego, gdyż pozwoli na równomierne ogrzanie nawet całego domku. Do tego może służyć jako jedyne źródło ciepła. Najlepiej jednak pomyśleć o tym rozwiązaniu, kiedy domek jest dopiero na etapie budowy, ponieważ w przypadku gotowego budynku trzeba będzie przeprowadzić kosztowny remont w celu założenia insalacji.
Ogrzewanie elektryczne to opcja wygodna i bezpieczna. W dodatku nie zanieczyszcza powietrza i nie trzeba właściwie nic przy nich robić, w przeciwieństwie do piecyka czy kominka.
zdjecie: 4 ECO
Inne artykuły w dziale: