data aktualizacji: 20-04-2023, 10:17

Ogrzewanie podłogowe - wodne czy elektryczne


wyświetleń: 2465Ogrzewanie podłogowe - wodne czy elektryczne


Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej funkcjonalnych i efektywnych systemów ogrzewania. Rozwiązanie to opiera się na działaniu niskotemperaturowym, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie odpowiedniego komfortu cieplnego przy temperaturze o ok. 2°C niższej niż przy tradycyjnym ogrzewaniu. Dodatkowym atutem tzw. ogrzewania płaszczyznowego jest możliwość podłączenia instalacji energooszczędnych np. kolektorów słonecznych. Obecnie na rynku dostępne są dwie metody ogrzewania podłogowego: wodne oraz elektryczne. Który system wybrać, aby zapewnić sobie pełny komfort?
 

  • Wodne ogrzewanie podłogowe polega na umieszczeniu w podłodze specjalnych rurek, w których przepływa woda podgrzewana przez kocioł lub pompę ciepła. Ten sposób ogrzewania podłogowego wymaga również instalacji dodatkowych zaworów, rozdzielaczy oraz pomp. Jak się okazuje, kwestia materiałów użytych na ogrzewanie podłogowe także nie pozostaje bez znaczenia. Optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie materiałów podłogowych, które dobrze przewodzą ciepło, a więc gresu, terakoty lub desek wykonanych z egzotycznych gatunków drewna. Istnieje możliwość wykonania podłogi z paneli, jednak należy pamiętać, aby posiadały one niski współczynnik skurczu.

 

  • Metoda instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego jest zdecydowanie prostsza niż w przypadku ogrzewania wodnego. W podłodze montowane są przewody, maty lub folie oporowe, które nagrzewają się pod wpływem prądu. Aby rozwiązanie to było optymalne niezbędne jest ocieplenie domu oraz zamontowanie energooszczędnych okien itp. Jak pokazują badania ogrzewanie domów metodą elektryczną staje się coraz bardziej popularne, a według prognoz ekspertów trend ten będzie stale rósł. W przyszłości dzięki niskoenergetycznym rozwiązaniom ogrzewanie elektryczne pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacyjne nawet o 70%.

zdjecie: SalusInne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet