dimplex

data aktualizacji: 27-04-2022, 05:52
    |     następna porada >>>

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki w jednej instalacji


wyświetleń: 342Ogrzewanie podłogowe i grzejniki w jednej instalacji


Zapewnienie sobie ciepłego, przytulnego kąta, do którego wrócimy po ciężkim dniu spędzonym w pracy, to dla każdego sprawa bardzo ważna. Będąc poza domem, często marzymy, aby do niego wrócić i zasiąść w wygodnym fotelu przy włączonym grzejniku lub przejść się po ciepłej, ogrzewanej podłodze. Zdarza się jednak, że nie zawsze wiemy jakie źródło ciepła będzie dla nas najlepsze. Powinniśmy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe, a może standardowo zainwestować w tradycyjne grzejniki? Otóż wybór nie jest tutaj wcale taki oczywisty, ponieważ zarówno podłogówka, jak i ogrzewanie tradycyjne mają swoje wady i zalety. Coraz więcej osób decyduje się na połączenie obu tych systemów w jednej instalacji. W przeważającej większości nowo budowanych domów wolnostojących ok. 95% instalowanych systemów grzewczych jest połączeniem grzejników z podłogowym ogrzewaniem.

Ogrzewanie podłogowe ma niewątpliwie wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni, gdyż jest całkowicie niewidoczne i nie przeszkadza. Nie wszędzie jednak taka instalacja się sprawdzi. W niektórych przypadkach podłogówka mogłaby zbyt mocno obciążyć strop, dlatego zalecane jest, aby montować ją na parterze. Niebagatelne znaczenie mają również nasze zamysły aranżacyjne, nie do każdego typu podłogi bowiem założenie takiego ogrzewania będzie możliwe. Jest to jednak niewątpliwie korzystne i wygodne rozwiązanie, warto więc pomyśleć o połączeniu go z ogrzewaniem tradycyjnym.

 

Ogrzewanie podłogowe:

Ogrzewanie tradycyjne:

 • oddawanie ciepła na zasadzie promieniowania
 • niskotemperaturowe
 • mniejszy koszt eksploatacji
 • nagrzewa się i ostyga w wolnym tempie
 • drogi i skomplikowany montaż
 • większa sprawność grzewcza
 • oddawanie ciepła na zasadzie konwencji
 • wysokotemperaturowe
 • większy koszt eksploatacji
 • nagrzewa się i ostyga w szybkim tempie
 • tani i łatwy montaż
 • mniejsza sprawność grzewcza

 

Zastosowanie ogrzewania podłogowego i grzejników jednocześnie sprzyja oszczędności energii, a do tego zapewnia niesamowity komfort cieplny. Jeśli chodzi o grzejnik, ciepłe powietrze koncentruje się wokół jego płyty, w następnej kolejności przemieszcza się w górę, rozchodzi po pomieszczeniu i ochładzając się, obniża w kierunku podłogi. Grzejniki dają możliwość szybkiego podwyższenia lub obniżenia temperatury powietrza w pomieszczeniu zależnie od zapotrzebowania. Ogrzewanie podłogowe natomiast gwarantuje równomierne rozprowadzenie ciepła, co ułatwia otrzymanie stałej temperatury bazowej we wnętrzu. Ciepłe powietrze rozprzestrzeniane jest po całej powierzchni pomieszczenia i ochładza się stopniowo.

 

Gdzie zamontować?

 

Połączenie obu sposobów najlepiej sprawdzi się na parterze, gdyż podłogówkę nie zawsze uda się zamontować na piętrze. Najpopularniejszym do tego miejscem okazuje się łazienka. Podłogi wykonane z zimnego gresu pozwalają na większy komfort chodzenia, dzięki temperaturze jaką mogą osiągnąć. Do tego ścienne grzejniki drabinkowe dają możliwość wygodnego suszenia ręczników. Innymi miejscami na zamontowanie obu rozwiązań mogą być m.in. kuchnia, przedpokój czy salon z aneksem, czyli pomieszczenia, w który często spotyka się płytki podłogowe. Ciepło płynące z instalacji zapewnia komfort, a dodatkowo mamy więcej przestrzeni ze względu na zmniejszoną liczbę grzejników.

Ogrzewanie tradycyjne

Grzejniki nie muszą jednak znajdować się w tym samym pomieszczeniu co podłogówka. Bardzo często można spotkać się z sytuacją, gdzie podłogówkę montuje się na parterze – w kuchni, salonie, przedpokoju – grzejniki zaś na piętrze, gdzie zazwyczaj znajdują się sypialnie. Takie sytuacje wynikają z faktu, że w pomieszczeniach parterowych często stosuje się rodzaj podłogi idealny dla podłogówki – ceramiczna/kamienna posadzka – natomiast na wyższych piętrach – w sypialniach – łatwo dostosować temperaturę do aktualnych potrzeb, gdyż grzejniki w porównaniu do ogrzewania podłogowego, działają niemal natychmiastowo, bardzo szybko się nagrzewają i rozprzestrzeniają ciepło po pomieszczeniu.

Połączenie ogrzewania grzejnikowego i podłogowego łączy zalety obu tych instalacji. Dzięki temu nie tylko w szybki sposób ogrzejemy nasz dom, ale także będziemy cieszyć się korzyściami płynącymi z cudownie ciepłej podłogi.

autor: daga
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet