jesteś tu: Strona główna / Okna / Okna

data aktualizacji: 28-05-2021, 11:28

Okna i drzwi tarasowe 2021 - technologie, wymagania, trendy


wyświetleń: 2436



Okna i drzwi tarasowe 2021 - technologie, wymagania, trendy


Rok 2021 przyniósł wiele zmian w przepisach prawa budowlanego. Nowe regulacje zobowiązują, aby okna i drzwi były wysoko energooszczędne, o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Na co zwrócić uwagę wybierając stolarkę drzwiową i okienną? Jakie trendy i technologie są popularne w branży okienno-drzwiowej? To najczęściej pojawiające się pytania. Z pewnością coraz większą popularnością cieszą się okna i drzwi z systemami automatyzacji i wielkoformatowymi przeszkalaniami w kolorze czarnym, antracytowym, białym i drewnianym. Nowoczesne technologie wykorzystywane w oknach i drzwiach tarasowych łączą praktyczne parametry z modnym wyglądem.

 

Wymagania techniczne w stolarce okienno-drzwiowej

 

Od stycznia 2021 r. wszystkie nowe budynki muszą spełniać znowelizowane warunki techniczne, wynikające z prawa budowlanego, których celem jest ograniczenie strat energii i redukcja ilości ciepła potrzebnego do ogrzania budynku. Nowe przepisy precyzują m.in. współczynniki przenikania ciepła Uw przez okna, drzwi, ściany czy dach. Współczynnik Uw pokazuje, ile ciepła przepływa w ciągu sekundy przez metr kwadratowy okna, gdy różnica między temperaturą na zewnątrz a wewnątrz budynku równa się 1 stopień K. Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym bardziej energooszczędne okno.


ZOBACZ WIĘCEJ >> Budowa domu od 2021 roku – nowe Warunki Techniczne

 

Od 2021 r. współczynnik Uw dla okien i drzwi tarasowych wynosi nie więcej niż 0,9 W/m2K, natomiast dla okien dachowych 1,1 W/m2K.


 

Okna trzyszybowe i czteroszybowe

 

Ilość szyb też ma znaczenie... Znaczący wpływ na współczynnik przenikania ciepła Uw ma ilość szyb w oknach. Duża powierzchnia okna i niewielka grubość powodują, że przez szyby ucieka najwięcej ciepła. Aby okno spełniało wymagania wynikające z nowych przepisów, musi posiadać minimum trzy szyby, pomiędzy którymi znajdują się komory wypełnione gazem: kryptonem lub argonem. Okna trzyszybowe są dużo cieplejsze i pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu w sezonie grzewczym. Na rynku dostępne są również okna czteroszybowe, montowane najczęściej w domach pasywnych I energooszczędnych, których współczynnik przenikania ciepła wynosi nawet do 0,3 W/m2K. Jednak należy pamiętać, że okna czteroszybowe są masywne, wymagają mocniejszej konstrukcji ramy skrzydeł okiennych.

Większa liczba szyb = większy poziom termoizolacyjności okna


Okna trzyszybowe i czteroszybowe

Większa liczba szyb sprawia, że wraz z poprawą izolacyjności cieplnej zmniejsza się przezroczystość oszklenia. Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej Ug odpowiada za stosunek całkowitej przepuszczalności energii słonecznej, która pada na zewnętrzną część szyby i przenika do wewnątrz budynku. Jeśli współczynnik g jest wyższy to więcej energii, przenika przez szyby do wnętrz budynku ogrzewając je, co może się sprawdzić podczas sezonu grzewczego, ale już niekoniecznie w lecie.

Decydując się na okna z lepszymi współczynnikami Uw i Ug, trzeba liczyć się z większą ceną, jednak biorąc pod uwagę fakt, że jest to zakup na lata, warto w nie zainwestować.

 

Ciepły montaż okna

 

Okno, które jest nieprawidłowo zamontowane, nie będzie skutecznie chroniło przed utratą ciepła z domu. Dlatego coraz częściej stosuje się tzw. ciepły montaż okna, polegający na montażu warstwowym stosując trzy warstwy uszczelniające: wewnętrzną, środkową i zewnętrzną.

Ciepły montaż okien

  • Warstwa wewnętrzna, paroszczelna, zapewnia ochronę przed wnikaniem pary wodnej gromadzącej się w pomieszczeniach do pianki montażowej. Do wykonania warstwy uszczelniającej wykorzystuje się taśmy okienne, zapobiegające przenikaniu prawy wodnej do szczeliny pomiędzy murem a oknem.
  • Warstwa środkowa stanowi izolację termiczną. Zazwyczaj wykonywana jest z pianki poliuretanowej, jej zadaniem jest wypełnienie przestrzeni między ościeżnicą a ścianą.
  • Warstwa zewnętrzna, paroprzepuszczalna zapewnia ochronę izolacji przed wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych. Warstwa ta jest wykonywana z wykorzystaniem specjalnych taśm paroprzepuszczalnych.


Ciepły montaż okna jest droższy i zajmuje więcej czasu, dlatego decydując się na niego powinno zatrudniać się sprawdzonych fachowców.

 

Drzwi tarasowe, jakie wybrać?

 

Popularnym trendem w nowym budownictwie jest montaż dużych, maksymalnie przeszklonych drzwi tarasowych z systemem przesuwnym HST lub uchylno-przesuwnym PSK.

Drzwi przesuwne HST są ergonomicznym i komfortowym rozwiązaniem. Cechuje je cicha i płynna praca. Ich działanie oparte jest na innowacyjnym, podnoszono-przesuwnym systemie otwierania, który umożliwia lekkie otwieranie i zamykanie ruchomego elementu. Skrzydła umieszczone są na dwóch oddzielnych prowadnicach, co sprawia, że podczas otwierania jedno chowa się za drugie. Drzwi z systemem HST z powodzeniem można montować w domach pasywnych i energooszczędnych. Coraz częściej można znaleźć drzwi ze współczynnikiem przenikania ciepła nawet do 0,76 W/m2K. Dodatkowo w tego rodzaju drzwiach jest możliwość zamontowania elektrycznego napędu umożliwiającego zamykanie i otwieranie za pomocą pilota.

Drzwi tarasowe uchylno-przsuwne PSK są bardziej popularnym rozwiązaniem niż drzwi tarasowe HST, wynika to przede wszystkim z niższej ceny. Tego typu drzwi są kombinacją okna uchylnego i drzwi przesuwnych. Drzwi PSK w odróżnieniu od drzwi HSK wyposażone są w funkcję uchyłu, by na przykład umożliwić w budynku przepływ świeżego powietrza. Ich system działania polega na tym, że naciskając klamkę, skrzydło najpierw wysuwa się z ramy, a potem przesuwa się po specjalnej szynie umieszczonej w prowadnicy w dolnej części ościeżnicy.

Dokonując wyboru między drzwami tarasowymi HSK a PSK, należy zastanowić się nad kwestiami finansowymi i funkcjonalnymi. Drzwi przesuwne HST są praktyczniejsze i wygodniejsze, ale zdecydowanie droższe.

 

Trendy okienno-drzwiowe w 2021 roku

 

Jakie trendy okienno-drzwiowe są popularne w tym roku? Z pewnością okna i drzwi tarasowe z wielkoformatowymi przeszkleniami, o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, energooszczędne, najlepiej białe, antracytowe lub w kolorze jasnego drewna. Cieszące się dużą popularnością są okna aluminiowe, z których można wykonać bardzo duże przeszklenia, od podłogi aż po sufit. Okna takie optycznie powiększają pomieszczenie, są estetyczne, ciepłe oraz ciche.

Okna i drzwi tarasowe

Zobacz także:








Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet