data aktualizacji: 06-04-2016, 07:45

Olejowanie tarasu - co trzeba wiedzieć?


wyświetleń: 6166Olejowanie tarasu - co trzeba wiedzieć?


Każdy drewniany taras wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i przygotowania do nadchodzącego sezonu. Prawidłowa i regularna pielęgnacja pomoże utrzymać kolor drewna jak również w znacznym stopniu przedłużyć jego trwałość. Taras zazwyczaj zabezpiecza się olejem do drewna przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oleje te są bezpieczne, ekologiczne i nie toksyczne. Do olejowania nadają się zarówno gatunki rodzime jak również drewno egzotyczne. 

Olejowanie wykonujemy dwa razy w roku - przed zimą i po zimie (wiosna - wczesna jesień). Olej warto stosować także wtedy gdy gołym okiem widać, że taras się wytarł a drewno zrobiło się szare.

Właściwości olejów

  • odporny na działanie wody (właściwości hydrofobowe)
  • przywraca naturalną barwę
  • chroni przed promieniami UV
  • chroni przed plamami, zabrudzeniami
  • ogranicza pękanie powierzchni, wzmacnia strukturę, zapobiega rozsychaniu się drewna
  • nie łuszczy się
  • natłuszcza powierzchnię
  • pozwala drewnu oddychać - wnika w głąb drewna, nie zatyka porów
  • bezbarwne, koloryzujące, wybielające


Przed przystąpieniem do olejowania taras należy umyć. Do mycia wybieramy szare mydło (nie wymaga intensywnego spłukiwania, jest naturalne) i szczotkę ryżową. Taras możemy myć także za pomocą myjki ciśnieniowej, dzięki czemu dokładnie usuniemy zanieczyszczenia i patynę. Umyty taras musi dobrze wyschnąć.

Olej nakładamy tylko i wyłącznie na suche i oczyszczone drewno. Do olejowania używamy tylko pędzli z miękkim włosiem. Użycie wałka malarskiego będzie powodowało zbyt duże zużycie produktu, jak również nierównomierne nałożenie oleju (otrzymamy nieregularny kolor). Olej nakładamy wzdłuż usłojenia delikatnie go wcierając. Po nałożeniu powierzchnia powinna być jednolita, bez zacieków i plam. Nadmiar oleju należy usunąć, gdyż może on powodować gromadzenie się brudu i nieestetyczny wygląd. Lepiej jest nakładać kilkakrotnie cienkimi warstwami niż jedną a grubą. Minimalny odstęp pomiędzy warstwami powinien wynosić ok. 12 godzin. Nie warto przeprowadzać olejowania w wietrzne dni aby nie naniosły się zanieczyszczenia, jak również w zbyt słoneczne - olej może w niewystarczający sposób wsiąknąć. Minimalna temperatura w jakiej można zabezpieczać taras to 5 stopni. Po zakończonym olejowaniu taras należy pozostawić do wyschnięcia.

Pierwsze olejowanie najlepiej wykonać jest bezpośrednio po montażu deski tarasowej. Nawet jeśli na deskę została fabrycznie nałożona warstwa olejów to i tak warto nanieść jedną dodatkową.

Gatunki z drzew rodzimych przed nałożeniem oleju trzeba dodatkowo zabezpieczyć od grzybów i szkodników za pomocą odpowiedniego impregnatu.
 
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet