data aktualizacji: 20-12-2021, 11:17

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej


wyświetleń: 1679Opłacalność instalacji fotowoltaicznej


Czy instalacja paneli fotowoltaicznych jest opłacalna?- to jedno z najczęściej pojawiających się pytań. W ciągu ostatnich kilku lat można zauważyć znaczny wzrost montażu instalacji fotowoltaicznej. Nie ma w tym nic dziwnego, jest to bardzo praktyczny sposób na zmniejszenie rachunków za prąd oraz bycie niezależnym pod względem energetycznym. Co istotne, fotowoltaika działa bez względu na warunki atmosferyczne i porę roku, dlatego jest coraz chętniej wybierana.

 

Czy fotowoltaika się opłaca?

 

Mogłoby się wydawać, że instalacja fotowoltaiki jest opłacalna jedynie dla dużych firmy, inwestorów czy deweloperów chcących stworzyć farmy fotowoltaiczne, jak się jednak okazuje montaż paneli fotowoltaicznych, jest też opłacalny dla mniejszych konsumentów, chociaż jest to uzależnione od wielu czynników, przykładowo, jeśli miesięczne rachunki za prąd wynoszą 100-150 zł, inwestycja może okazać się mało opłacalna. Im mniejsza instalacja, tym wyższa proporcjonalnie cena paneli, konstrukcji czy inwertera, a także wyższy koszt samego montażu. Jeśli jednak ktoś bardzo chce mieć "darmowy prąd" warto skorzystać z takiego rozwiązania, tym bardziej że biorąc pod uwagę rosnącą konkurencję na rynku i popularność paneli fotowoltaicznych oraz możliwość skorzystania z dofinansowania z programu "Mój prąd" czy ulg podatkowych coraz więcej chętnych decyduje się na panele fotowoltaiczne.


Czynniki wpływające na moc instalacji fotowoltaicznej:

 • powierzchnia,
 • wydajność paneli,
 • ekspozycja na światło słoneczne,
 • kąt nachylenia,
 • strona, w którą jest skierowana.


Wydajność paneli fotowoltaicznych określa się jednostką kWp (kilo watt peak). Oznacza to, że każdy 1 kWp mocy instalacji w ciągu roku zapewni 1000 kWh energii elektrycznej. Bardzo ważne jest więc odpowiedni dobór mocy i miejsca montażu paneli - przykłądowo instalacja o mocy 5 kWp zajmie powierzchnię ok. 30 m2. Opłacalność instalacji fotowoltaicznej można sprawdzić na stronie www.hewalex.pl

Instalacja fotowoltaiczna hewalex

fot.: Hewalex: panele fotowoltaiczne

 

Na czym polega opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

 

Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych, które z kolei składają się z ogniw krzemowych lub innych półprzewodników. Panele fotowoltaiczne generują energię, którą można wykorzystać do zasilenia urządzeń w gospodarstwie domowym. Energia jest rozliczana za pomocą dwukierunkowego licznika, który pokazuje, ile energii pobrano z sieci energetycznej, a ile wyprodukowały własne panele. Nadwyżki energii trafiają do wspólnej sieci energetycznej, z której w ciągu 12 miesięcy można odebrać 80% tej nadwyżki, jeżeli moc instalacji nie przekracza 10kW, jeśli moc wynosi od 10 do 60kW, można odebrać 70% ich wartości, pozostałe 20% lub 30% jest traktowane jako opłata dla zakładu energetycznego.

 

Przykład:

 • Gospodarstwo domowe - standardowa taryfa G11, cena 63 gr/kWh
 • Roczny rachunek za prąd: 3000zł (250zł/miesięcznie)
 • Za kwotę 25 000zł rodzina montuje instalację fotowoltaiczną o mocy 5kWp
 • 25% wyprodukowanego prądu z instalacji zużywane jest bezpośrednio na odbiorniki domowe.
 • 75% wyprodukowanego z instalacji fotowoltaicznej prądu trafia do sieci publicznej i zgodnie z systemem rozliczeń i współczynnika 1:08 można 80% prądu, który trafił do sieci odebrać w ciągu 365 dni.
 • Przy powyższych założeniach oszczędność po 12 miesiącach wyniesie 2677,50 zł


Dodatkowo Inwestor może liczyć na inne korzyści finansowe:

 • 5000zł z programu Mój Prąd, od którego nie trzeba odprowadzać podatku.
 • Ponadto możemy jeszcze skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i od kwoty 20 000 zł odliczyć od podatku PIT od 17 do 32%, czyli od 3400 zł do 6400 zł w zależności od progów podatkowych. Całkowity okres zwrotu wynosi w tym przypadku niespełna 6 lat.

Czyli z zainwestowanych 25 000 zł po roku mamy już na koncie dodatkowo min. 11077,50 zł (2677,50zł+5000zł+3400zł) a po 10 latach oszczędności 41 233,10zł. Łączne oszczędności, po 25 latach to 127 200,73zł

źródło: Hewalex, 4 ECO


Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet