data aktualizacji: 09-02-2022, 08:33

Panele fotowoltaiczne do domku letniskowego


wyświetleń: 793Panele fotowoltaiczne do domku letniskowego


Fotowoltaika cieszy się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem. Stajemy się coraz bardziej oszczędni i częściej zwracamy uwagę na kwestię ochrony środowiska. Dodatkowo ciągły wzrost kosztów stałych m.in. za prąd dość mocno daje nam się we znaki. Dlatego nadszedł czas na podjęcie decyzji odnośnie montażu paneli fotowoltaicznych. Co jednak, jeśli myślimy w tym kontekście nie o domu jednorodzinnym, a o domku letniskowym?

 

Panele fotowoltaiczne w domku letniskowym - czy jest w tym sens?

 

Od rozpoczęcia pandemii wiele rzeczy w naszym życiu uległo zmianie. Teraz nawet wakacyjny wyjazd może sprawiać nie lada problemy. Duża ilość hoteli i przybytków turystycznych została zamknięta lub ograniczono liczbę przyjmowanych gości. Co zatem zrobić, aby móc miło spędzać wakacje każdego roku bez obawy, że zostaną nagle odwołane z przyczyn od nas niezależnych?

Seria Extreme Schiedel

fot.: Schiedel

Niektórzy wzięli sprawy w swoje ręce i postawili na zakup własnych domków letniskowych. Jest to inwestycja na lata i daje możliwość planowania wyjazdu wakacyjnego bez obawy, że zostanie odwołany.

Skoro jednak postanowiliśmy zrobić ten krok i zdecydowaliśmy się na zakup domku, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, które sprawią, że będzie on funkcjonalny. Sprawa będzie się mieć jeszcze inaczej, jeżeli nie będzie możliwości dostępu domku do energii elektrycznej. XXI wiek to okres, w którym prąd jest nam niezbędny do funkcjonowania. I tu właśnie doskonale sprawdzi się instalacja paneli fotowoltaicznych.

4-ECO prezentuje panele fotowoltaiczne

fot.: 4 ECO

Przy dopasowywaniu panelu solarnego, trzeba wziąć pod uwagę całkowite zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną. Należy w tym celu dokonać dokładnych obliczeń, mnożąc dzienną długość pracy sprzętów oraz ich moc. W przypadku domku letniskowego dwa moduły słoneczne o mocy 300 W wystarczą, aby instalacje PV służyły za główne źródło energii, jeżeli jednak domek nie potrzebuje jej zbyt wiele, nawet jeden panel świetnie spełni swoje zadanie.

Instalacja fotowoltaiczna - schemat

fot.: 4 ECO

 

Fotowoltaika w okresie zimowym

 

Największą wydajność fotowoltaiki można zaobserwować w okresie wiosenno-letnim, ze względu na optymalny stopień nasłonecznienia. Podczas zimy ilość promieni słonecznych może być niewystarczająca, aby zasilić wszystkie domowe sprzęty. Dodatkowo prąd nie jest dostarczany przez kolektory pokryte przez śnieg - w takim wypadku najczęściej odłącza się regulator oraz przetwornice napięcia i zostawia tylko moduły - nie jest to jednak dużym problemem, gdyż domki letniskowe i tak odwiedzamy przeważnie w okresie wakacyjnym. Jest to więc idealna opcja do tego typu obiektów.

Panele fotowoltaiczne zimą

fot.: Hewalex

Stały dostęp do czerpanej ze słońca energii elektrycznej, jaki gwarantuje fotowoltaika, sprawi, że domek stanie się samowystarczalny. Jest to zarówno ekologiczna, jak i ekonomiczna opcja, w którą naprawdę warto zainwestować. Zwłaszcza, że inwestycja zwróci się w całości, a my nie będziemy musieli martwić się więcej rachunkami za prąd. Niewątpliwą zaletą, zwłaszcza w przypadku instalacji fotowoltaiki w domku letniskowym jest jej bezobsługowe działanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba przebywać stale w domku, można również sterować instalacją poprzez specjalne aplikacje i strony do tego przeznaczone.

 

ZOBACZ TAKŻE:

źródło: Schiedel, 4 ECO, Hewalex
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet