data aktualizacji: 11-06-2021, 05:59

Panele fotowoltaiczne do domu jednorodzinnego


wyświetleń: 1826Panele fotowoltaiczne do domu jednorodzinnego


Instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym zyskuje coraz większą popularność. Czy faktycznie panele fotowoltaiczne w domu jednorodzinnym są opłacalne? Fotowoltaika to rozwiązanie, które przyczynia się nie tylko do dbania o środowisko, ale przede wszystkim w znacznym stopniu obniża wysokość rachunków za prąd w domu jednorodzinnym. Jakie koszty wiążą się z instalacją fotowoltaiki w domu jednorodzinnym? Ile paneli trzeba wykorzystać w instalacji do domu jednorodzinnego? Wszystko zależy od wielu czynników. Każdy dom jest inny i ma swoje indywidualne cechy, potrzeby czy możliwości.

 

Panele fotowoltaiczne w domu jednorodzinnym

 

Instalacja paneli fotowoltaicznych w domu jednorodzinnym ma na celu obniżenie kosztów energii elektrycznej, jest inwestycją na lata, dlatego ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z jej specyfiką. Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, które produkują prąd stały, dzięki padającym na nie promieniom słonecznym. Następnie inwerter przetwarza prąd stały na prąd zamienny. Wskutek czego wytworzona energia elektryczna jest kierowana do licznika dwufazowego i gniazdek elektrycznych znajdujących się w gospodarstwie domowym, dzięki czemu zostaje się prokonsumetem, czyli zarówno konsumentem energii, jak i jej producentem, magazynując nadwyżki energii.

Fanele fotowoltaiczne do domu jednorodzinnego

fot.: Lindab - panele fotowoltaiczne w domu jednorodzinnym

 

Jak obliczyć ilość i moc paneli fotowoltaicznych do domu jednorodzinnego?

 

Chcąc dokonać instalacji paneli fotowoltaicznych, należy dowiedzieć się, ile wynosi średnie roczne zużycie energii w kilowatogodzinach. Można tego dokonać za pomocą dotychczasowych rachunków za prąd albo skorzystać z wyceny profesjonalistów od fotowoltaiki. Zazwyczaj moc typowej instalacji fotowoltaicznej dla nowych domów jednorodzinnych wynosi 4 kWh. To, jaka rzeczywiście potrzebna jest ilość paneli fotowoltaicznych, zależy od takich czynników jak:

  • nasłonecznienie (najlepiej wybierać południową stronę, aby wydajność paneli była jak najwyższa),
  • powierzchnia,
  • kąt nachylenia dachu (optymalny między 30 a 40 stopni),
  • możliwość występowania zacienień.


Zakładając, że jedno gospodarstwo domowe średnio zużywa ok. 3 tys. kWh, potrzeba będzie 10 paneli o mocy 300 kWh. Natomiast powierzchnia, jaką będą zajmować, zależy od wymiarów jednego panela. Przykładowo: jeśli jeden panel ma wymiary 1 m x 1,6 m to wymagane będzie ok. 17 m2 powierzchni dachu.

 

Jakie są koszty instalacji paneli fotowoltaicznych do domu jednorodzinnego?

 

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych jest uzależniony od wielu czynników. Cena całej instalacji nie jest mała, jednak po kilku latach zwraca się. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę nie tylko koszt paneli, ale też inwertera (falownika) odpowiedzialnego za zmianę prądu stałego w prąd przemienny, kabli, liczników, ewentualnie akumulatora z regulatorem ładowania (w zależności od rodzaju instalacji), zastosowanych technologii czy prac montażowych.

Koszty instalacji zależą gównie od rocznego zużycia prądu - im większe zużycie, tym droższa instalacja.

Instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym

fot.: Nibe - panele fotowoltaiczne na dachu domu jednorodzinnego


Zakłada się, że dla domu jednorodzinnego koszt fotowoltaiki o mocy 3 kWh wynosi od 13 tys. do 20 tys. zł, instalacja o mocy 5 kWh to koszt ok. 20-30 tys. Co ważne decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, można skorzystać z dofinansowania, z którego można otrzymać do 5 tys. zł czy też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która maksymalnie wynosi 53 tys. zł.

 

Zobacz także:

źródło: Nibe, Lindab


Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet