data aktualizacji: 09-07-2021, 07:35

Podatek od deszczu - kto będzie musiał zapłacić i ile?


wyświetleń: 936Podatek od deszczu - kto będzie musiał zapłacić i ile?


Jeśli władze znowelizują przepisy, od 2022 roku więcej właścicieli nieruchomości będzie musiało zapłacić podatek od deszczu. O co chodzi w tej opłacie, ile wynosi i jakie nieruchomości zostaną nią objęte, jeśli zmiana prawa wejdzie w życie?

 

Czym jest podatek od deszczu?

 

Podatek od deszczu obowiązuje w naszym kraju już od 2018 roku, ale do tej pory niewiele osób musiało się nim przejmować, bo dotyczył tylko dużych nieruchomości powyżej 3500 m2, zabudowanych w 70% (np. galerie handlowe, hipermarkety, zakłady produkcyjne, biurowce). Podatek od deszczu to potoczna nazwa tej daniny. Inaczej można ją też nazwać podatkiem od betonu. Oficjalnie jest to opłata za zmniejszenie naturalnej retencji wód opadowych i roztopowych. Tam, gdzie działka jest niezabudowana (tzw. powierzchnia czynna biologicznie) deszczówka bądź woda z topniejącego śniegu może w naturalny sposób wsiąkać w podłoże i gromadzić się w roślinności, glebie, ciekach wodnych. Wszelka zabudowa - beton, asfalt, kostka brukowa - tę naturalną retencję osłabia, zwłaszcza w przypadku mocno zabudowanych działek, a gromadząca się na powierzchni woda musi być odprowadzana do kanalizacji albo zbiorników wodnych. Właśnie dlatego wprowadzono podatek, który ma stanowić element walki z suszą i zachęcać właścicieli nieruchomości do pozostawiania na swoich działkach większego obszaru biologicznie czynnego i budowy urządzeń umożliwiających zbieranie deszczówki do późniejszego wykorzystania. Opłata ma zasilać konto PGW Wody Polskie i finansować inwestycje i programy zwiększające retencję wody.

Od 2022 r. podatek od deszczu, zgodnie z propozycją nowelizacji przepisów, obejmie większą liczbę nieruchomości - szacunkowo ma to być około 140 tys. nieruchomości, czyli 20-krotnie więcej niż dziś, a średnia opłata wyniesie 1350 zł na rok. W 2022 roku podatek obejmie nie tylko więcej gospodarstw domowych, ale również publiczne instytucje jak szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe czy placówki medyczne.

fot.: EKO-BIO

Zobacz również:

 

Z podatku zwolnione są:

 

  • jezdnie dróg publicznych i drogi kolejowe, z których wody opadowe lub roztopowe są odprowadzane do wód, lub do ziemi przy pomocy urządzeń wodnych umożliwiających retencję, lub infiltrację tych wód
  • kościoły i inne związki wyznaniowe.
  • nieruchomości o powierzchni powyżej 600 m2 i poniżej lub równej 3 500 m2, jeśli zastosują urządzenia do retencjonowania wody opadowej o pojemności powyżej 50% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem.

 

Ile wynoszą stawki?

 

To ile zapłaci dany właściciel, zależy od powierzchni nieruchomości, stopnia jej zabudowy, a także stosowanych sposobów retencji wody. Wysokość podatku można wyrazić prostym wzorem:

 

Podatek od deszczu = jednostkowa stawka opłaty x wielkości utraconej powierzchni biologicznie czynnej [m2] x czas [lata]

 

W przypadku nieruchomości niewyposażonych w żadne urządzenia do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych gruntem opłata wynosi obecnie 1 zł za 1 m2 na rok, a zgodnie z proponowaną podwyżką może wzrosnąć do 1,50 zł.

Niższa stawka obowiązuje właścicieli nieruchomości korzystających z urządzeń do retencjonowania wody. W przypadku posiadania urządzenia retencjonującego wodę o pojemności do 10% rocznego odpływu wynosi ona 0,60 zł za metr kwadratowy (proponowana podwyżka to 0,90 zł). W przypadku urządzeń o pojemności 10-30% rocznego odpływu opłata wynosi 0,30 zł za metr kwadratowy (może wzrosnąć do 0,45 zł).

fot.: HABA RL

Opłata ma motywować właścicieli działek do zakładania systemów małej retencji, gromadzących deszczówkę. Już dziś warto zainteresować się możliwościami poprawienia retencji na własnym terenie, tym bardziej że na ten cel można uzyskać dofinansowanie w ramach programu Moja Woda.

autor: Gosia_O
zdjecie: Pipelife, EKO-BIO, HABA RL

Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet