data aktualizacji: 23-02-2016, 10:34
Podłączenie grzejnika - dolne czy boczne
wyświetleń: 18500

Podłączenie grzejnika odbywa się za pomocą dwóch rur - zasilającej, która doprowadza gorącą wodę ze źródła ciepła oraz powrotnej, która odprowadza schłodzoną wodę. Układ tych rur może mieć dwie lokalizacje - u dołu grzejnika lub z boku. Przy zakupie grzejnika należy zwrócić uwagę na typ podłączenia danego modelu.
- podłączenie dolne - rury zlokalizowane są w podłodze lub w ścianie tuż nad podłogą. Przyłącze wymaga konsoli przyłączeniowej z zaworami odcinającymi na zasilaniu i powrocie
Modele z tego typu podłączeniem wyposażone są we wbudowany zawór grzejnikowy i wewnętrzny kanał odpowiedzialny za dystrybucję ciepłej wody w górę grzejnika. Mogą być podłączone z lewej lub z prawej strony.
W przypadku grzejników z podłączeniem dolnym istnieje również możliwość przyłącza bocznego. Modele mają przyłącze z prawej bądź z lewej strony
- podłączenie boczne - rury zlokalizowane są w bruździe w ścianie w górnej części grzejnika (z prawej lub lewej strony)
Takie podłączenie wykonuje się przy użyciu kątowego zaworu odcinającego i kątowego zaworu grzejnikowego, który znajduje się na rozgałęzieniu miedzy grzejnikiem a głowicą termostatyczną oraz gałązkami biegnącymi do pionu w ścianie.
Podłączenie boczne może mieć również postać podłączenia krzyżowego, które zalecane jest w przypadku długich grzejników.
Inne artykuły w dziale:
- Jaka obudowa do kominka
- Jak bezpiecznie przechowywać olej opałowy
- Czy do sterowania instalacją c.o. można wykorzystać istniejącą instalację elektryczną
- Co powinna zawierać umowa o przyłączeniu do sieci gazowej
- Ile kosztuje stalowe przejście kominowe i denko kominowe
- Jak i gdzie kupować drewno opałowe