data aktualizacji: 03-09-2020, 05:08

Prace wykończeniowe - co trzeba zrobić przed zimą


wyświetleń: 1888Prace wykończeniowe - co trzeba zrobić przed zimą


Jesień to specyficzny czas na placu budowy. Musimy dobrze przygotować się do okresu zimowego, zamknąć wiele spraw, a czasem dodatkowo wykonać jakieś niezaplanowane czynności, dzięki którym wiosenny start będzie szybszy i łatwiejszy. Często też pogoda powoduje, że z części prac jesteśmy zmuszeni zrezygnować.

Przed zimą powinno się zamknąć etap zerowy, czyli wykonać posadzki na gruncie z poszczególnymi warstwami. Ściany piwnic oraz elementy stropu muszą być docieplone - choćby prowizorycznie (gdy mrozy nas zaskoczą). Docieplenie warto zabezpieczyć również folią. Warto też przysypać mury fundamentowe/piwniczne warstwą ziemi. To samo dotyczy ścian parteru oraz poddasza. Otwory należy zabić deskami, ewentualnie uszczelnić płytami lub folią.

Najlepsze rozwiązanie to doprowadzenie budowy do stanu surowego zamkniętego - wstawione okna i drzwi, dach zabezpieczony, ale nie musi jeszcze posiadać docelowego pokrycia.
 

ZIMĄ NIE NALEŻY:

  • prowadzić prac ziemnych - grunt zmienia swoje właściwości dlatego wszelkie prace będą albo niemożliwe albo nieskuteczne. Zabezpieczenia wymagają także powstałe już wykopy. 
  • betonowanie - beton, który narażony jest na przymrozki zanim dobrze zwiąże narażony jest na utratę swoich właściwości, co w praktyce oznacza konieczność ponownego wykonania tego etapu przy korzystnych warunkach atmosferycznych
  • prac ociepleniowych i tynkarskich - z tego typu pracą zawsze warto poczekać do wiosny, gdy temperatura na zewnątrz pozwoli na ciągłość pracy. Zaprawy tynkarskie zawierają wodę, która może zamarzać przy ujemnych temperaturach, dlatego na zewnątrz można je stosować tylko przy dodatnich wartościach. 
  • montaż stolarki zewnętrznej - z tymi pracami trzeba poczekać na dodatnie temperatury - otwory w budynku na czas zimy należy zabić tymczasowo.

WAŻNE!

Zabezpieczenia wymaga również plac budowy - wszelkie materiały należy schować w możliwie najcieplejsze i dobrze chronione miejsce. Warto zabezpieczyć również sprzęt, który najpierw należy dokładnie wyczyścić.

Z wieloma pracami lepiej poczekać do wiosny. Może nas to ustrzec przed koniecznością robienia poprawek, które zawsze powodują niepokój Inwestora i pochłaniają sporo pieniędzy - musimy zapłacić za usunięcie starych elementów i położenie nowych. Decydując się na przeprowadzenie części prac warto korzystać z usług profesjonalistów oraz wykonać wszystko pod nadzorem osób odpowiedzialnych za przebieg prac na budowie.

autor: Beata
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet