data aktualizacji: 21-08-2018, 05:32

Rury wentylacyjne - jakie wybrać


wyświetleń: 3954Rury wentylacyjne - jakie wybrać


Od wyboru rur wentylacyjnych zależy skuteczność oraz jakość wymiany powietrza w budynku. Rodzaj przewodów budujących instalację wentylacyjną wpływa również na jakość powietrza oraz powstawanie ewentualnych szumów. Jakie zatem powinny być rury do wentylacji?

Przede wszystkim warto postawić na te izolowane i gładkie. Warstwa ochronna (najczęściej wełna mineralna) przeciwdziała powstawaniu skroplin. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym. Zaleca się by przynajmniej zaizolowane były odcinki w newralgicznych miejscach, czyli wszędzie tam, gdzie nie ma ogrzewania. Gładka powierzchnia jest łatwa do wyczyszczenia, a tym samym daje nam większą pewność, że powietrze, którym będziemy oddychać spełni nasze oczekiwania.


Rodzaje rur stosowanych w instalacjach wentylacji:

- przewody karbowane (fleksy) - elastyczne, wygodne w montażu, tanie, ale przenoszą szumy w instalacji, bo zwiększają opory przepływu oraz sprzyjają nagromadzaniu się mikroorganizmów (nie da się ich czyścić), mogą pękać w trakcie eksploatacji.

- kanały wentylacyjne metalowe - sztywne, droższe od elastycznych, zapewniają długą żywotność, znacznie mniej hałaśliwe, można je czyścić; produkowane z blachy (stalowej ocynkowanej, aluminiowo-cynkowej, aluminiowej o podwyższonej odporności termicznej), ze stali nierdzewnej i szlachetnej

  • przewody metalowe gładkie - okrągłe lub o przekroju prostokątnym; stosowane jako odcinki poziome wentylacji
  • przewody skręcane spiralnie (tzw. rury spiro) - mają podwyższoną wytrzymałość ze względu na zewnętrzne wzmacniające przetłoczenia
  • przewody elastyczne - stosowane jako podłączenia anemstatów i innych elementów wentylacyjnych

zdjecie: Rekuperatory.plInne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet