data aktualizacji: 31-08-2018, 08:03

Samodzielny montaż klimatyzacji - krok po kroku


wyświetleń: 4174
zobacz kolejne zdjęcie w artykule: Samodzielny montaż klimatyzacji - krok po kroku


Montaż jednostki wewnętrznej klimatyzacji

Jednostkę wewnętrzną zwaną również parownikiem klimatyzacji, należy zainstalować możliwie wysoko w odległości nie mniejszej niż 20 cm od sufitu. Po obu stronach urządzenia powinna być przestrzeń min. 30 cm. Na miejsce montażu wybieramy najlepiej ścianę z oknem (montaż nad oknem) lub scianę w jego pobliżu. Ważne aby parownik miał jak największą przestrzeń na przeciw tak aby podczas pracy wymuszał cyrkulacje powietrza w całym pomieszczeniu.

Jednostkę montuje się na płycie montażowej przykręconej do ściany odpowiednimi dyblami. Średni parownik (o mocy chłodniczej od 2,3 do 3,5 kW) waży kilka kilogramów. Do parownika będziemy przyłączać później przewody chłodnicze, przewód skroplin oraz przewody elektryczne. W zależności od miejsca instalacji przewody mogą od razy przejść przez ścianę, lub biec po ścianie w specjalnych tunelach natynkowych.

W naszym przypadku przewody pod jednostką chowają się w ścianie - wygląda to bardzo estetycznie. Aby wszystkie się zmieściły razem musimy wywiercić otwór o średnicy min. 40mm ale warto zrobić większy. Zazwyczaj wierci się otwór z niewielkim spadkiem tak aby skropliny swobodnie wypływały z urządzenia. Przewód skrolin można podłączyć zarówno z lewej jak i prawej strony parownika, kostka elektryczna jest z lewej strony urządzenia a przewody miedziane biegną z lewej do prawej strony więc jeśli nie chcemy ich nadmiernie giąć warto wywiercić otwór pod parownikiem z jego prawej strony.

Po zainstalowaniu płyty montażowej na ścianie możemy podłączyć przewody. Pod parownikiem podłączamy przewody miedziane skręcając mosiężne nakrętki z wyczuciem (połączenie kielichowe) oraz izolujemy połączenie dostępną otuliną. Później podłączamy przewód elektryczny 4x1,5 mm2. Przewody chłodnicze oraz przewód elektryczny prowadzimy do skraplacza.

Na końcu wyprowadzamy przewód skroplin i podłączamy go do kanalizacji lub wyprowadzamy na zewnątrz budynku.

 

autor: budowlaniec
© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet