data aktualizacji: 31-08-2018, 08:03

Samodzielny montaż klimatyzacji - krok po kroku


wyświetleń: 9646
zobacz kolejne zdjęcia w artykule: Samodzielny montaż klimatyzacji - krok po kroku


Montaż jednostki zewnętrznej

Jednostka zewnętrzna zwana również skraplaczem zainstalowana jest na zewnątrz budynku. Na miejsce jej montażu warto wybrać ścianą północną lub inne miejsce możliwie najmniej nasłonecznione. Nie jest to jednak warunek konieczny. Sklaplacze mogą znajdować się nawet na dachu. Urządzenie posiada dość silny wentylator dlatego nie montujmy go zbyt blisko ścian lub okapów. dodatkowo po jego lewej stronie zostawmy min. 50 cm na swobodne podłączanie przewodów i późniejszy serwis.

Skraplacz jest dość ciężki - średniej wielkości urządzenie waży ponad 20 kg i jest dość duże. Montujemy go na uchwycie ściennym a przez otwór w ścianie przeprowadzamy przewód zasilający - 3x2,5 mm2, przewód sterujący podłączony do parownika - 4x1,5 mm2 oraz przewody chłodnicze. Jeśli skropliny nie zostały odprowadzone do kanalizacji w domu możemy również w pobliże skraplacza wyprowadzić ich wylot. Oczywiście jeśli zachowany jest spadek umożliwiający ich swobodny wypływ.

W przypadku gdy ściana zewnętrzna jest lita - nie ma problemu aby solidnie zainstalować na niej uchwyt dla jednostki zewnętrznej. Problem pojawia się gdy budynek jest docieplony i uchwyt musimy zawiesić na ścianie z 15cm styropianu. W takiej sytuacji montażyści wykorzystują kołki rozporowe o większej grubości i długości np. 16mm x 300mm. Pancerz kołka skutecznie dustansuje uchwyt nie zgniatając styropianu.

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet