data aktualizacji: 31-08-2018, 08:03

Samodzielny montaż klimatyzacji - krok po kroku


wyświetleń: 3461
zobacz kolejne zdjęcia w artykule: Samodzielny montaż klimatyzacji - krok po kroku


Podłączenie przewodów chłodniczych i odpowietrzenie układu

Przed uruchomieniem naszego systemu obwód, w którym krąży czynnik chłodniczy musi zostać pozbawiony powietrza a dokładniej wilgoci. Nowy parownik i skraplacz są hermetycznie zamknięte a w skraplaczu dodatkowo znajduje się czynnik chłodniczy. Króćce wychodzące ze skraplacza są zakręcone. Zgodnie ze sztuką, należałoby teraz wezwać autoryzowanego instalatora klimatyzacji, który przeprowadzi kontrolę szczelności układu i przed wpuszczeniem czynnika do rurek wytworzy próźnię usuwając niechciane powietrze i wilgoć.

W przypadku nowych urządzeń (jeśli nie zależy nam na gwarancji) możemy sami poradzić sobie z odpowietrzeniem układu i pozbyciem się wilgoci. Jeśli przewody chłodnicze nie przekraczają 8m długości nie ma konieczności dobijania czynnika chłodniczego. Aby usunąć powietrze i wilgoć z przewodów należy otworzyć oba zawory na skraplaczu. Następnie poluzować nakrętkę na przewodzie powrotnym na 2-5 sekund. Po poluzowaniu zacznie syczeć uchodzące powietrze. Gdy z nieszczelności zacznie wydobywać się "dymek" zakręcamy nakrętkę i uszczelniamy układ.

Klimatyzacja jest gotowa do pracy. Uruchamiamy urządzenie na kilkanaście minut na najniższej temperaturze. Sprawdzamy czy klimatyzacja chłodzi oraz czy skropliny wydostają się z parownika.

Jeśli wszystko działa możemy cieszyć się komfortem. Raz w roku warto przeprowadzić dezynfekcję chłodnic odpowiednimi pianami dezynfekującymi. Co dwa lata można wezwać fachowca który skontroluje ilość czynnika chłodniczego w układzie.

autor: budowlaniec
© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet