data aktualizacji: 17-07-2018, 11:28
Skrzyp - jak skutecznie go zwalczyć
wyświetleń: 4283

Skrzypowate to rodzina roślin wieloletnich w skład, której wchodzi kilkanaście odmian. Najpopularniejsze w polskich warunkach to skrzyp bagienny (Equisetum fluviatile), błotny (Equisetum palustre), zimowy (Equisetum hyemale), sitowaty (Equisetum scirpoides), olbrzymi (Equisetum telmateia). Najczęściej rośliny traktowane są jako ozdobne i sadzone w pobliżu oczek wodnych, ale też jako nietypowe rośliny w ogrodach nowoczesnych. Skrzypy mniej pożądane, uznawane jako chwast to skrzyp polny.
Cechą wspólną wszystkich skrzypowatych jest bardzo szybki rozrost. Skrzypy nieograniczane przy sadzeniu w ciągu kilku lat są w stanie zarosnąć i zniszczyć cały ogród. Rozprzestrzeniają się w postaci rozłogów czyli czarnych, grubych i mocnych korzeni sięgających nawet na głebokość 1 metra. Pendy naziemne są patykowate i łamliwe. Teoretycznie skrzypy preferują glebę kwaśną, stanowiska zacienione i wilgotne. W pratyce jednak rosną wszędzie bardzo dobrze i nie są wymagające.
Zwalczanie skrzypu to proces trudny, a jedynie determinacja i konsekwencja w działaniu może przynieść efekt w postaci całkowitego usunięcia skrzypu z naszego ogrodu. Oczywiście metody są dwie. Pierwszą dość niebezpieczną i nieskuteczną w dłuższym czasie jest stosowanie herbicydów. W Polsce nie ma oficjalnie zarejestrowanego środka, zwalczającego skrzyp. Do dyspozycji mamy preparaty totalne np. Roundup oraz herbicydy zwalczające rośliny dwuliścienne takie jak np. Starane, Chwastrox czyli zawierające substancje aktywną MCPA oraz fluroksypyr.
W przypadku skrzypów wchłanianie herbicydów jest ograniczone z racji dużej zawartości krzemionki w łodygach. Trzeba przygotowywać mocne stężenia środków chemicznych, powtarzać zabiegi opryskiwania. Herbicydy tymczasowo zwalczą części zielone roślin oraz część korzeni, po pewnym czasie jednak, skrzypy odrodzą się i odrosną. Wspomniane herbicydy to środki ochrony roślin przeznaczone do użytku profesjonalnego co oznacza, że używać ich mogą tylko osoby odpowiednio przeszkoleni. Używanie herbicydów w domowych ogrodach jest niebezpiecznie dlatego bardzo dokładnie zapoznajmy się ze kartą bezpieczeństwa preparatów. Po zastosowaniu środków ograniczmy dostęp do pryskanych miejsc domownikom a szczególnie dzieciom oraz zwierzętom domowym zachowując wymagane okresy karencji, a dla bezpieczeństwa stosujmy ochronę przez dwa razy dłużej niż wymagana w instrukcji.
Drugim, bezpiecznym dla otoczenia i jedynym skutecznym sposobem zwalczenia niechcianego skrzypu w naszym ogrodzie jest usunięcie wszystkich pędów i korzeni. Należy przekopać cały areał porośnięty skrzypem tak aby całkowicie usunąć wszystkie łodygi, rozłogi i pędy podziemne. Każdy odnaleziony korzeń trzeba odkopać aż do końca a nie wyrywać. W normalnych warunkach wodnych skrzyp będzie rósł do głębokości 30cm i tyle warto przekopać. W trawniku skrzyp będzie rósł w darni tam gdzie jest podlewany. Darń należy usunąć całkowice. Przekopywaną ziemię należy przesiać aby nie pozostawić w niej nawet kilkucentymetrowego kawałka korzenia. Po zakończeniu prac ziemnych nie należy szybko zagospodarowywać tego miejsca. Na czas dwóch miesięcy pozostawmy teren nieobsadzony ani nie przykryty agrotkaninią, tak aby każdy odrastający pęd skrzypu można było wykopać razem z korzeniem. Przekopaną ziemię warto nawapnować zmieniając jej odczyn na zasadowy.
Całą ziemię zawierającą korzenie i pędy skrzypu, oraz darń należy bezpiecznie usunąć (np. wywieźć do punktu zbiórki odpadów komunalnych), nie kompostować i nie wyrzucać na nieuprawianą działkę sąsiada. W przyszłości posadźmy skrzyp w doniczkach bez otworów i zwracajmy uwagę czy nie przerasta poza zbiornik, którym jest posadzony.
Inne artykuły w dziale: