data aktualizacji: 24-02-2023, 12:29
Smart Home - dlaczego warto mieć?
wyświetleń: 3212

Smart Home jest przyszłością w nowoczesnym budownictwie. Z pewnością dążymy w kierunku rozwoju automatyzacji w mieszkaniach lub biurach, tak aby stała się ona praktycznie standardem. Innowacyjne projekty inteligentnych domów cieszą się coraz większą popularnością, a ich cena nie jest już wygórowana. Każdy z nas lubi wygodne życie rodzinne, co w praktyce zapewnia nam sprawne oprogramowanie zintegrowanego systemu zarządzania wszystkimi instalacjami w pomieszczeniach mieszkalnych, garażu czy ogrodzie. Kolejną zaletą jest funkcjonalne wsparcie w codziennych obowiązkach, co daje nam poczucie komfortu bez dodatkowego nakładu pracy i poświęconego czasu—mamy nieograniczoną możliwość delegowania zadań, podglądu oraz kontrolowania z każdego miejsca na świecie. Dobrze skonfigurowany system zarządzający komponentami peryferyjnymi to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim oszczędność energii i tym samym minimalizacja kosztów eksploatacyjnych. Smart Home jest także gwarancją bezpieczeństwa i ochrony dla użytkowników oraz mienia. Ponadto istota pracy tego rodzaju systemu ma na względzie dbanie o środowisko naturalne. W dzisiejszym artykule postaramy się przytoczyć najważniejsze aspekty przemawiające na korzyść posiadania Smart Home—bo warto go mieć.
Doskonała komunikacja to fundament systemu Smart Home
Dopuszczalne są w praktyce trzy warianty komunikacji pomiędzy jednostką centralną, sterującą a komponentami peryferyjnymi—kablowa, bezprzewodowa i mieszana. Najchętniej wybierane są systemy mieszane, które cieszą się największym uznaniem. Podstawą jest wcześniejsza analiza możliwości instalacyjnych przed dokonaniem wyboru danego systemu—najważniejszy jest dobry projekt i odpowiednie oprogramowanie. W dzisiejszych czasach nowe technologie zagościły w naszym codziennym życiu, co dla nas jest wielkim ułatwieniem pod każdym względem. Praktycznie każdy z nas ma dostęp do urządzeń mobilnych, co daje mu możliwość obsługi prostej aplikacji przeznaczonej do programowania i kontrolowania zadań delegowanych do jednostki centralnej.
fot.: Salus Controls - system sterowania SMART HOME
Jak wiadomo, istotą inteligentnego domu jest wymiana oraz współdzielenie informacji. Instrukcje przesyłane zdalnie ze smartfona są kierowane do centrali znajdującej się w domu, którą jest komputer—bramka internetowa. W kolejnym kroku nadawane przez nas żądania przetwarzane są przez serce systemu i transferowane z poleceniem wykonania do instalacji domowych. W razie ewentualnej awarii jak przepięcie, pożar, zalanie czy próba włamania—sygnał z zamontowanych czujników dostarczany jest do komputera, który powiadamia nas o zaistniałym zagrożeniu i podjętych z automatu czynnościach zapobiegawczych. Proces komunikacji jest szybki i dokładny. Dzięki temu mamy poczucie spokoju i pełną kontrolę nad każdą sytuacją w naszym mieszkaniu.
Komfort życia w inteligentnych domach
Zdalne sterowanie z każdego zakątka ziemi, w jakim znajdujemy się w danym momencie, jest największą zaletą inteligentnych domów. Niewątpliwym udogodnieniem jest możliwość ustawiania dziennych lub tygodniowych harmonogramów pracy urządzeń i instalacji w budynku, dostosowując tym samym automatykę do trybu naszego życia. Zapewniają nam to funkcje zmniejszania temperatury podczas naszego pobytu w pracy i włączenia ogrzewania lub klimatyzacji przed naszym powrotem. W okresie letnim ogrody mogą być nawadniane bez naszej dodatkowej ingerencji. Kolejnym atutem jest opcja zapalania światła w konkretnych godzinach, w tym także podczas wyjazdów na wakacje, czy też gaszenia go—gdy zostanie wykryta nasza nieobecność w pomieszczeniu. Komfortem, na jaki możemy liczyć, jest również ustawianie ogrzewania podłogowego na 20 min przed wstawaniem z łóżka w godzinach porannych, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Bez nakładu pracy z naszej strony, mamy szansę położyć cały dom do snu—wyłączając światło, zasłaniając rolety, odcinając dopływ prądu, a to wszystko za pomocą użycia jednego przycisku, bądź stałego i cyklicznego zaprogramowania systemu.
fot.: Salus Controls - SMART HOME
Pewność, że w całym domu wszystkie urządzenia są wyłączone bez zbędnego poświęcania czasu na dane czynności—to wygoda i pewien rodzaj luksusu. W razie potrzeby delegowanie dodatkowych zadań w miarę naszych potrzeb jest banalnie proste. Nie musimy się także martwić czy wszystko działa prawidłowo podczas naszej nieobecności, a zawdzięczamy to sprawnemu systemowi komunikacji jednostki centralnej z nami oraz udogodnieniem, jakim jest monitoring za pośrednictwem internetu. Różnorodność możliwości konfiguracyjnych, jakie dają nam inteligentne domy, wprost zachwyca swoją funkcjonalnością nawet najbardziej wymagających użytkowników i ułatwia w praktyce wszystkim osobom codzienne życie. Inteligentne domy mogą samodzielnie sterować urządzeniami w kuchni—piekarnik wyłączy się o stałej godzinie tak, aby został zachowany dokładny czas pieczenia, podczas gdy jesteśmy zajęci innymi obowiązkami. Miło też jak czajnik zostanie automatycznie włączony o konkretnej godzinie i od razu mamy możliwość cieszyć się smakiem naszej ulubionej kawy o poranku. Dostępnych wariantów jest mnóstwo, a istota inteligentnego domu jest w stanie sprostać każdym—nawet najbardziej śmiałym wymaganiom i potrzebom wszystkich użytkowników.
Bezpieczeństwo i ochrona
Nasze zdrowie i ochrona są priorytetowe. Poczucie bezpieczeństwa to spokojne i szczęśliwe życie. Dzięki montażowi odpowiednich czujników możemy zapobiegać skutkom ewentualnych awarii urządzeń i instalacji w domu. Przesyłany sygnał z powiadomieniem o zagrożeniu takim jak zalanie lub pożar skierowany jest niezwłocznie do centrali systemu Smart Home, w celu podjęcia czynności zapobiegawczych. Na bieżąco też jesteśmy informowani o zmianach, jakie nastąpiły automatycznie za pomocą wiadomości SMS lub e-mail, które otrzymamy na naszego osobistego smartfona. Ponadto dzięki współpracy czujnika z inteligentną wtyczką i elektrozaworem—automatycznie zostaje odcięty dopływ wody w razie wykrycia zalania łazienki lub kuchni. Dobrze wiemy, jak wielkim zagrożeniem jest niewidoczny ulatniający się gaz czy toksyczny czad, jednakże profesjonalne detektory są w stanie od razu wykryć ryzyko i w trosce o człowieka zapobiec tragedii. Podobna sytuacja występuje podczas zlokalizowania dymu, automatycznie zostanie odcięty prąd w naszej kuchence elektrycznej, co nie narazi nas na większe straty materialne i ograniczy teren rozprzestrzeniania się ognia.
fot.: Salus Controls - SMART HOME
Inteligentny system został przygotowany do każdej sytuacji, w której samoistnie wykonuje działania, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony—prawidłowo zaprogramowany posiada również funkcję do powiadamiania odpowiednich służb oraz włączania systemów przeciwpożarowych i wentylacyjnych. Smart Home jest w stanie samodzielnie uruchomić proces antywłamaniowy i w efekcie wykryje intruza, zwłaszcza gdy nikt nie powinien znajdować się w danym momencie w budynku. Od razu zostaną włączone alarmy oraz natychmiast z bramki internetowej skierowane będzie powiadomienie o incydencie do biura ochrony. Czujniki ruchu połączone są z kamerą IP do monitorowania i nagrywania przez 24 godziny na dobę—podgląd jest możliwy zarówno z poziomu sieci domowej, jak i zdalnie z chmury. Mechanizm inteligentnego domu chroni również przed skutkami burzy, która może spowodować przepięcia—w sytuacji zagrożenia odłączany jest dopływ prądu w naszych gniazdkach. Tak więc nie musimy się martwić o nasz dom, urządzenia, instalacje i dobytek podczas naszej nieobecności—korzystając w pełni z atrakcji podczas wspólnych rodzinnych wakacyjnych wyjazdów, jak i bez obaw zajmować się naszą pracą zawodową.
Oszczędność energii elektrycznej - minimalizacja kosztów
Montaż czujnika otwarcia/zamknięcia okna i drzwi pozwoli na znaczącą oszczędność energii elektrycznej. Zsynchronizowany z regulatorem temperatury, wyłączy ogrzewanie lub klimatyzację, gdy wykryje otwarte okna podczas wietrzenia. Oszczędność w ogrzewaniu na przestrzeni roku osiąga poziom nawet do 29%, podczas stałej kontroli stanu okien. Pod naszą nieobecność, tak zwany inteligentny przekaźnik ma możliwość symulacji nieobecności i jak nie ma nikogo w domu, a światło jest zapalone, po prostu wyłącza je. Ponadto czujnik oświetlenia posiada opcję monitorowania pory dnia i w związku z tym samoczynnie koryguje intensywność oświetlenia. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są inteligentne wtyczki, o których już wspominaliśmy wcześniej—odpowiadające za odłączanie prądu o stałych godzinach, na przykład w porze nocnej w pokoju dziecinnym lub w razie otrzymania dodatkowego zlecenia. Nie musimy martwić się o pozostawione działające sprzęty takie jak żelazko, pralkę czy kuchenkę elektryczną, gdy śpiesząc się do miejsca pracy, zapomnimy je wyłączyć. Zrobimy to zdalnie lub wszystko zostanie wyłączone automatycznie.
fot.: Salus Controls - SMART HOME
W efekcie nie jesteśmy narażeni na dodatkowe koszta związane z użyciem energii elektrycznej i oczywiście stratami na tle finansowym. Profesjonalny system inteligentnego domu jest w stanie dopasować warunki temperatury, klimatyzacji oraz oświetlenia i sterowania urządzeniami tak, aby koszt za rachunki był jak najniższy. Z przeprowadzonych badań naukowych wynika, że w przypadku zastosowania systemu automatyki domowej oszczędność energii elektrycznej jest na poziomie ponad 6% w rozliczeniu rocznym. Z tego względu coraz częściej decydujemy się na montaż instalacji inteligentnych rozwiązań podczas planowanych inwestycji budowlanych. Poniesiony koszt za cenę takich przywilejów zwraca nam się w przeciągu około 10 lat i przynosi dodatkowo wieloletnie i niepodważalne korzyści dla naszego domowego budżetu.
Prywatność i dopasowanie do naszych potrzeb indywidualnych
Prywatność to coś, co każdy z nas wyjątkowo sobie ceni. Smart Home zadbał w sposób profesjonalny o nasze indywidualne potrzeby i to na najwyższym poziomie. W razie gdy niespodziewanie i bez naszej wiedzy zostanie otwarta nasza osobista szafka z ważnymi i zastrzeżonymi dokumentami, zostaniemy automatycznie poinformowani o zaistniałym incydencie. Podobna sytuacja jest w razie zabezpieczeń, jakie stosujemy w domach, chroniąc najmłodszych mieszkańców—na przykład z ograniczeniem dostępu dzieci do leków. Rozpoznawanie osoby wchodzącej do domu to kolejna zaleta funkcjonalności inteligentnego systemu. Automatyka, która integruje we wszystkie urządzenia i instalacje, potrafi zdziałać cuda—gdy nas rozpozna podczas wkładania klucza do zamka, doskonale dopasuje włączaną muzykę, temperaturę, oświetlenie oraz zapewni dodatkowe spersonalizowane wymogi, które uprzednio zadaliśmy do wykonania jednostce centralnej. Odpowiednio rozbudowane oprogramowanie w każdym urządzeniu, zwiększa możliwość wykonania bardziej skomplikowanych zadań. Tym samym, uprzednio dostosowana konfiguracja do naszych prywatnych potrzeb, jest w stanie spełnić praktycznie każde oczekiwania. Profesjonalnie spersonalizowany system Smart Home bezproblemowo sprawi, że zawsze będziemy czuć się doskonale i przyjemnie w naszym domowym zaciszu.
fot.: Salus Controls - SMART HOME
zdjecie: Salus Controls
Inne artykuły w dziale: