data aktualizacji: 15-01-2019, 07:27

Sposób na zabezpieczenie łazienki przed wilgocią


wyświetleń: 4247



Sposób na zabezpieczenie łazienki przed wilgocią


Wilgoć w łazience jest naturalnym stanem, jednak nie możemy dopuścić do tego, aby wnikała ona w ściany czy strop. Dlatego ta część domu wymaga specjalnego traktowania jeśli chodzi o ochronę wodoszczelną. Trzeba jednak pamiętać, że niekiedy duży wybór chemii budowlanej może być zbytnią pokusą by pójść drogą na skróty, co może skończyć się niepowodzeniem.

 

Odporne na działanie wody a wodoodporne

 

Tradycyjny klej, fuga, czy podkład podłogowy to materiały odporne nadziałanie wody. W praktyce oznacza to, że nie ulegają zniszczeniu pod jej wpływem, ale są doskonałym środowiskiem do dalszej penetracji wody. Klej czy fuga nie zahamują przenikania wody. Nie mają też wpływu na wodoszczelność naszych powłok. A warto pamiętać, że wsiąkanie wody niszczy materiały budowlane umieszczone pod warstwą zewnętrzną. Choć proces jest powolny, to długotrwałe narażenie na wlgoć wylewek anhydrytowych, czy tynków gipsowych może doprowadzić do ich zniszczenia, a w konsekwencji czekać nas będzie duuuży remont!

Wodoodporność zapewniają specjalne preparaty, jak na przykład hydroizolacje typu folie w płynie (FOLBIT 800) lub wyroby polimerowo-cementowe (AQUASZCZEL 820). Należy je zastosować w strefie mokrej łazienek, czyli w miejscach wystąpowania wody lub krótkotrwale narażonych na silne zraszanie - są to okolice umywalek, wanien i prysznice. Tego typu zabezpieczenia wymaga także cała podłoga i ściana do wysokości min. 10 cm od podłogi.

folia płynna FOLBIT 800             folia płynna AQUASZCZEL 820

    FOLBIT 800                                                 AQUASZCZEL 820

W pozostałych miejscach nie ma konieczności stosowania tego typu izolacji. Co więcej w w strefie tej można zastosować nawet mniej odporne na wilgoć materiały wykończenmiowe, jak np. tynki dekoracyjne, farby, czy nawet drewno.

 

Miejsca szczególnie narażone na wilgoć

 

Do takich miejsc zaliczamy połączenie powierzchni pionowych i poziomych, szczeliny dylatacyjne i przejścia rurowe. Tu sama zaprawa uszczelniająca nie wystarczy. Ważne jest użycie w takich przypadkach taśm uszczelniających, narożników oraz kołnierzy uszczelniających. Przeciekanie izolacji najczęściej spowodowane jest właśnie brakiem tych dodatkowych elementów, co należy traktować jako spory błąd w sztuce.

W sąsiedztwie uszczelnianych miejsc nanosi się warstwę płynnej folii FOLBIT 800 lub innej zaprawy uszczelniającej, przykłada dany element, dociska i cienko pokrywa masą część z widoczną siateczką lub flizeliną. Uszczelniający elastomer powinien być wolny od zaprawy, dlatego całościowe pokrycie łazienki taśmą uszczelniającą nie jest wskazane. Po wykonaniu okładziny ceramicznej we wszystkich tych miejscach zaleca się zastosować - zamiast tradycyjnej fugi cementowej - spoinę elastyczną taką jak silikon NANOTECH 720.

 

 

 

KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o.





źródło: KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o.


Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet