data aktualizacji: 24-11-2015, 11:06

Studnia chłonna - czy warto ją budować


wyświetleń: 36196Studnia chłonna - czy warto ją budować


Studnia chłonna to ogólne określenie podziemnego zbiornika bez dna który ma za zadanie odebrać wodę opadową z powierzchni ziemi i powoli ją rozsączyć do gruntu.

Rury spustowe systemu rynnowego podłączone są do wkopanych rur drenażowych, które prowadzą wodę opadową w jedno miejsce na działce gdzie znajduje się duży zbiornik podziemny bez dna. Woda deszczowa podczas obfitych opadów wypełnia zbiornik, z którego później w dłuższym czasie wsiąka w grunt.

Innym zastosowaniem studni jest odwodnienie dużych garaży. W środku garażu lub tuż przy bramie instaluje się kratkę spustową połączoną rurami z małym zbiornikiem przed garażem. Woda z zaśnieżonych lub mokrych samochodów usuwana jest przez odwodnienie wewnątrz budynku, dzięki temu nie zamarznie podczas wypływania po posadzce przy bramie.

Do budowy zbiorników podziemnych można wykorzystać rury studni rewizyjnych kanalizacji lub betonowe kręgi. Studnie nie wymagają późniejszego dostępu do nich więc ich wierzch może być ukryty pod ciemką warstwą ziemi i roślin ogrodowych.
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet