data aktualizacji: 12-02-2018, 08:33
System kominowy czy komin murowany
wyświetleń: 3855

Komin to ważny element budowanego domu, dlatego pełna jego specyfikacja musi być zawarta w projekcie. Sposób odprowadzenie spalin zależy tu w głównej mierze od rodzaju paliwa i kotła.
Każdy komin posiada przewody spalinowe do odprowadzania spalin produkowanych przez urządzenia grzewcze na paliwa ciekłe i gazowe oraz przewody dymowe przeznaczone do odprowadzania dymu wytwarzanego przez kotły na paliwa stałe i kominki zawierające także cząstki stałe.
W przypadku komina murowanego z cegły mamy najniższy koszt montażu. Jest to rozwiązanie również trwałe a murowana obudowa chroni układ przed wychłodzeniem. Muszą być również izolowane od drewnianych części więźby dachowej za pomocą wełny mineralnej. Takie rozwiązanie jest najczęściej wybierane do kotłów na węgiel, koks, otwartych kominków i pieców kaflowych,
Kominy ceramiczne z prefabrykantów są systemami, które zajmują mniej miejsca, są trwałe a szybki i łatwy montaż minimalizuje ryzyko popełnienia błędu. Mogą dodatkowo zawierać odejście wentylacyjne. Do kotłow z zamkniętą komorą spalania, w tym popularnych modeli kondensacyjnych konieczne jest zastosowanie komina ze specjalnym przewodem powietrzno-spalinowym, który umożliwia także doprowadzenie powietrza koniecznego do procesu spalania.
Kominy stalowe z kolei odznaczają się największą odpornością na działanie kwasów, dlatego polecane są do instalacji grzewczych na paliwa płynne (gaz, olej) oraz przy nowoczesnych piecach i wkładach kominkowych na drewno. Moga być wznoszone wenątrz lub na zewnątrz domu jako samodzielne kominy oraz stanowić element dodatkowy, który montuje się w kominie murowanym. Często wybierane przy adapatacji nowego źródła grzewczego. Łatwo je można zamontować nawet na ścianie bez konieczności prowadzenia przewdu od najniższej kondygnacji.
Inne artykuły w dziale: