data aktualizacji: 04-11-2019, 09:21

Systemy dociepleń z płytką elewacyjną


wyświetleń: 3170Systemy dociepleń z płytką elewacyjną


Systemy ociepleń stosowane w połączeniu z płytką elewacyjną są bardzo popularne. Z tego powodu na rynku pojawia się coraz więcej coraz nowszych systemów tego typu. Ich większa efektywność jest wynikiem skróconego czasu montażu oraz wyższego poziomu izolacyjności. Płytka elewacyjna taka jak klinkier jest ciekawym rozwiązaniem i stanowi alternatywę dla wciąż popularnego tynku. Dlatego właśnie tak istotnym jest dobór odpowiedniego systemu ocieplenia do elewacji klinkierowej.

 

Bez warstwy zbrojącej

 

Systemy dociepleń z płytką elewacyjnąJedna z popularnych metod tworzenia systemu izolacyjnego połączonego z elewacją domu jest podobna do tradycyjnego systemu ociepleń. W tym przypadku jednak nie ma konieczności wykonywania warstwy zbrojącej, co pozwala zaoszczędzić czas. W płytach zrobiono specjalne prowadnice, co także jest sporym ułatwieniem – dzięki temu bezproblemowo i sprawnie wkleja się płytki. Proces montowania takiego systemu izolacyjnego zaczyna się od przyklejenia płyty do podłoża, następnie robione jest mocowanie mechaniczne przy pomocy kołków z metalowym trzpieniem, gruntowanie mostkiem szczepnym i na koniec wklejenie płytek ceramicznych między prowadnice.

fot.: System płytek przyklejanych na poluretan

 

Jak zaoszczędzić na czasie montażu?

 

Inne bardzo popularne rozwiązanie stosowane w polskim budownictwie to przyklejanie płytek ceramicznych na płycie z polistyrenu lub wełny. Najpierw na polistyrenie albo wełnie Systemy dociepleń z płytką elewacyjnąwykonuje się warstwę zbrojącą, czyli zatopioną w warstwie specjalnego kleju siatkę, następnie kotwiczenie mechaniczne w postaci kołków mocujących. Pierwszy etap – wykonywanie warstwy zbrojącej – jest niestety bardzo czasochłonny, jednak producentom udało się znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu i skrócenie czasu pracy na budowie. W czasie produkcji powstaje więc prefabrykant – okładzinę ceramiczną wtapia się w płytę izolacyjną. Dzięki temu do wykonawców trafiają już gotowe płyty z wtopioną płytką elewacyjną, co jest dużym ułatwieniem. Jednak ten sposób, tak jak wszystko ma swoje wady, ponieważ w efekcie jego stosowania powstają odpady wynikające z konieczności docinania płyt w przypadku, kiedy obiekt nie został zaplanowany specjalnie pod tę technikę wykonania ocieplenia w połączeniu z płytką elewacyjną.

fot.: System dociepleń na styropianie eps

 

Doskonałe alternatywy – wełna mineralna i poliuretan

 

Systemy dociepleń z płytką elewacyjną

Alternatywą dla popularnych modeli systemów izolacyjnych stosowanych w przypadku płytek elewacyjnych jest zastąpienie polistyrenu wełną mineralną. Inną metodą jest także system izolacji termicznej na bazie poliuretanu. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że poliuretan jest najcieplejszym dostępnym na rynku materiałem stosowanym w budownictwie. Ale nie jest jedyny plus. Płyta posiada prowadnice o różnym rozstawie, które znajdują się po obu jej stronach – jeden rodzaj płyty może być więc użyty do trzech formatów płyty. Warstwa mostka szczepnego po obu stronach skraca dodatkowo czas montażu.

fot.: System z płytkami zatopionymi w poliuretanie

 

KLINKIER PRZYSUCHA S.A.
Skrzyńsko, ul. Przemysłowa 56
26-400 Przysucha

www: kingklinker.pl/

logo
źródło: King KlinkierInne artykuły w dziale:

konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021


© Copyright 2012-2021 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet