data aktualizacji: 14-01-2019, 13:07

Układamy nowe płytki na starych


wyświetleń: 5263Układamy nowe płytki na starych


Prace glazurnicze w przypadku klejenia nowych płytek na stare, przeprowadzimy zdecydowanie sprawniej, jeśli stare pozostaną na dotychczasowym miejscu. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego klej lub też gruntu i kleju do takiego podłoża.
 
Kryterium koniecznym przy nakładaniu kleju na stare płytki jest ich wysoka przyczepność do podłoża. Płytki nie mogą być „głuche” oraz przyklejane na placki. Warunkiem wysokiej przyczepności oraz stabilności jest też dokładne oczyszczenie płytek ze wszelkich zabrudzeń. Nie mogą się one łuszczyć, ani odspajać. Sposób przygotowania lamperii olejnej jest podobny jak w przypadku starych okładzin ceramicznych. W celu zwiększenia przyczepności kleju, lamperie można dodatkowo zmatowić grubym papierem ściernym.
 
Najprostszym sposobem jest przyklejenie nowych płytek bezpośrednio na stare, bez wykonywania warstw gruntujących, kontaktowych. Można to wykonać przy zastosowaniu nowoczesnego KLEJU ŻELOWEGO 110 Z NANOCZĄSTECZKAMI firmy KREISEL. Sposób użycia tego kleju jest dużo łatwiejszy, w porównaniu do tradycyjnych wyrobów. Specjalna formuła z mikrokrzemionką powoduje, że klej 110 bardzo łatwo nakłada się na podłoże, ma bardzo wysoką przyczepność i nie „roluje się” za pacą (bez względu na wielkość zębów pacy). Brak konieczności gruntowania znacznie przyspiesza prowadzenie prac, ponieważ nałożony grunt musi dobrze wyschnąć i związać, tak aby nabrał odpowiedniej przyczepności. Jest to oszczędność co najmniej jednego dnia roboczego. KLEJ ŻELOWY 110 nadaje się do pokrycia wszystkich rodzajów powierzchni płytek, są to zarówno gresy techniczne, gresy polerowane, czy też glazura. To elastyczny klej, klasy C2TE, który idealnie sprawdza się do płytek o małych formatach, ale i tych większych, o długości boku >60cm. 
 
                                                               Kreisel - Klej żelowy 110
 
W przypadku tak wymagających podłoży prowadzenie prac może ułatwić również drobne ziarno kleju <0,3mm. Powoduje ono, że nakładanie kleju w warstwach ok. 2-3mm będzie dużo łatwiejsze. Bez użycia gruntu możemy przyklejać płytki także na lamperiach olejnych. Ewentualne ich zmatowienie spowoduje, że klej będzie mieć jeszcze lepszą przyczepność. KLEJ ŻELOWY 110 to uniwersalny klej, który znajduje zastosowanie również w trudnych miejscach, gdzie naprężenia termiczne, oddziaływanie środowiska zewnętrznego są szczególnie duże, tj. na balkonach, tarasach, basenach. W takich miejscach amplitudy temperatur powodują duże odkształcenia podłoża oraz płytek. Zastosowany klej musi przenieść te oddziaływania i zachować przyczepność przez cały okres użytkowania. Dodatkowym obciążeniem jest działanie wody. 
 
Inne produkty, które polecamy do klejenia „płytka na płytkę” to zaprawy o zwiększonej elastyczności i dużej przyczepności do podłoża, takie jak: EXPERT 3 – klej odkształcalny klasy C2TE S1, EXPERT 4 – klej wysokoodkształcalny klasy C2TE S2. Są to specjalistyczne wyroby adresowane do wszystkich profesjonalnych glazurników, wymagających od wyrobów nieprzeciętnych właściwości. Klej EXPERT 4 jest biały, idealny do przyklejania płytek z kamienia naturalnego, takich jak marmur, piaskowiec, trawertyn czy granit. Zastosowane surowce ograniczają możliwość przebarwień płytek kamiennych.
 
                                             Ekspert 3 KreiselEkspert 4 Kreisel
 
W przypadku starych płytek ceramicznych ich powierzchnię należy oczyścić i zagruntować gruntem z kruszywem kwarcowym (piaskiem), który spowoduje, że klej będzie łatwiej się nakładał. W tym celu można użyć gruntu pod tynki, np. GRUNTOBET 310 firmy KREISEL. Kolejne prace można prowadzać po wyschnięciu gruntu. Zamiast stosowania gruntu, powierzchnię płytek można przeszpachlować klejem (EXPERT 3 lub EXPERT 4). Jeśli powierzchnia płytek tego wymaga, zaleca się po wcześniej opisanych czynnościach dodatkowo ją uszczelnić, układając w min. 2 warstwach, np. folię w płynie FOLBIT 800 lub też zaprawy polimerowo-cementowe, takie jak AQUASZCZEL 820.
 
                              Gruntobet 310 - KreiselAquaszczel 820 - Kreisel
 
Przy stosowaniu zapraw uszczelniających wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie połączenia ściany i podłogi taśmą uszczelniającą.


KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o.
źródło: Bartosz Polaczyk Dyrektor Techniczny KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o.


Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet