data aktualizacji: 27-02-2017, 09:16

Usytuowanie domu na działce - co trzeba wiedzieć


wyświetleń: 4073Usytuowanie domu na działce - co trzeba wiedzieć


Usytuowanie domu na działce to zadanie wymagające znajomości przepisów. Jednym z najważniejszych dokumentów w takiej sytuacji jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jednak trzeba liczyć się również z szeregiem dokumentów o zasięgu lokalnym, w których zawarte są podstawowe elementy związane z obostrzeniami dla danej okolicy. Należą do nich dokumenty dotyczące:

  • zagospodarowania przestrzennego,
  • ogólnych przepisów techniczno-budowlanych,
  • związane z ochroną przeciwpożarową,
  • związane z zacienianiem i przesłanianiem.


Działka narożna - jakie odległości

Nietypowy kształt działki wiąże się z trudnościami z usytuowaniem na niej domu. Szczególnie wymagające się te o kształcie zblizonym do trójkąt lub trapezu. W takiej sytuacji trzeba zostawić przy drogach wolne od zabudowy pasy szerokości 6 m, a od sąsiadów 4 m.

Działko koło lasu - ile odstępu od drzew

W głównej mierze należy tu uwzględnić plany zagospodarowania przestrzennego danej gminy. Jeśli takich nie ma kierujemy się ustawą o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, która wskazuje odległość 12 metrów od ściany lasu (pamiętajmy przy tym, że las a zadrzewienia to dwa różne pojęcia).
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet