jesteś tu: Strona główna / Okna / Drzwi

data aktualizacji: 01-08-2022, 06:45
    |     następna porada >>>

W świecie drzwi - które i dlaczego będą najlepsze?


wyświetleń: 76 – artykuł promocyjnyW świecie drzwi - które i dlaczego będą najlepsze?


Drzwi umożliwiają stworzenie granicy pomiędzy pomieszczeniami, dlatego niewiele osób z nich rezygnuje. Tym bardziej że do wyboru jest wiele przeróżnych wariantów, które różnią się materiałem, wypełnieniem, odcieniem i nie tylko, więc można je bez trudu dopasować do najróżniejszych kompozycji.

 

Rodzaje drzwi do wnętrz

 

Temat drzwi wydaje się być niekończącą się historią, gdyż do wyboru są dziesiątki, jak nie setki modeli, różniących się od siebie pod wieloma względami. Po pierwsze istotny jest sposób otwierania skrzydła, a ten może polegać choćby na rozwieraniu na lewą lub prawą stronę. Skrzydła tego typu do montażu potrzebują takich elementów jak ościeżnice, zawiasy, czy choćby klamki, bez których ich otwieranie nie byłoby możliwe. Przydatne bywają też takie akcesoria jak listwy do drzwi, które efektownie maskują otwór drzwiowy. Inną możliwością są drzwi przesuwne, które są ciekawą alternatywą dla propozycji uchylnych. W ich przypadku konieczny jest montaż specjalnego mechanizmu, który pozwoli na płynne przesuwanie skrzydła w celu otwarcia i zamknięcia.

Oprócz sposobu otwierania ogromne znaczenie ma wypełnienie drzwi. Jeśli poszukujemy skrzydła trwałego i odpornego na uszkodzenia, powinniśmy przyjrzeć się kolekcjom pełnym, a gdy zależy nam na mniejszej wadze, skłonić się ku skrzydłom wypełnionym płytą wiórowo-otworową. Sporym zainteresowaniem cieszą się także propozycje z wypełnieniem zwanym plastrem miodu, charakteryzującym się stabilną konstrukcją i przystępną ceną.

 

Jak dopasować styl i rozmiar drzwi do pomieszczenia?

 

Wybierając drzwi wewnętrzne, najlepiej jest kierować się zasadą podobieństw. Optymalnym rozwiązaniem jest dopasowanie skrzydła do posadzek lub stolarki okiennej, dzięki czemu będą się uzupełniać i ładnie ze sobą komponować. Sprawdza się także metoda polegająca na poszukiwaniu cech wspólnych z meblami, dzięki czemu drzwi traktowane są jako ich nieodłączny element. Warto pamiętać, że im mniej odcieni we wnętrzu, tym lepiej będzie się prezentować, chyba że w grę wchodzi kontrolowany eklektyzm.

Swoje drzwi dobrze jest dopasowywać do stylu dominującego w pomieszczeniu. Jeśli urządzamy się w sposób rustykalny, najlepiej sprawdzą się ciężkie, pełne skrzydła, które będą przywodzić na myśl wiejskie wrota. Gdy poszukujemy drzwi do aranżacji angielskiej lub prowansalskiej, powinny pojawić się w nich liczne, dzielone przeszklenia i jasne barwy. Do pomieszczeń nowoczesnych i minimalistycznych wspaniale nadawać się będą skrzydła o białej, gładkiej, błyszczącej strukturze i bezprzylgowej formie, z kolei w loftowych i industrialnych wnętrzach nie może zabraknąć przesuwnych, stalowych, malowanych na czarno ram wypełnionych transparentnymi szybami. Wybór jest naprawdę spory, dlatego dopasowanie skrzydła nie powinno stwarzać większego kłopotu. Należy jedynie pamiętać, że  gdy zależy nam na dobrej akustyce i izolacji cieplnej, warto postawić na kolekcje z solidnym wypełnieniem, natomiast do schowków i pomieszczeń gospodarczych wystarczające okażą się lekkie propozycje, takie jak drzwi harmonijkowe.

źródło: Bricomarche
zdjecie: www.freepik.com

Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet