data aktualizacji: 24-02-2016, 13:24

Warto montować balustrady szklane?


wyświetleń: 3636Warto montować balustrady szklane?


Balustrady szklane mają wiele zalet tak w sferze ergonomii, bezpieczeństwa, funkcjonalności jak i stylistyki. Z punktu widzenia korzyści wizualnych i możliwości organizowania przestrzeni architektonicznej, balustrady szklane prezentują nowoczesny i prosty wygląd, dlatego dobrze sprawdzają się w każdym domu o nowoczesnej linii zabudowy i współczesnej stylistyce wnętrza.

Czystość formy i przezroczystość powierzchni gwarantuje, że balustrada ze szkła nie blokuje padającego na nią światła, co przekłada się automatycznie na optyczne powiększenie przestrzeni i zmianę perspektywy całego planu widokowego. Dostępne są też warianty szkła matowego i  kolorowego. Poza tym balustrady szklane nie ingerują w pierwotną koncepcję architektoniczną, a więc nie zaburzają harmonii stałych elementów budowlanych oraz nie kolidują z materiałami wykorzystanymi do wykończenia budynku mieszkalnego (cegły, betonu, drewna  czy metalu).

Szkło hartowane wykorzystywane jako materiał balustradowy jest odporne na zniszczenia, a znajdująca się w środku tafli wytrzymała i elastyczna folia PVB uniemożliwia niekontrolowany odprysk materiału. Materiał szklany skutecznie osłania przestrzeń zewnętrzną przed porywistym wiatrem i zacinającym deszczem, dlatego sprawdza się na tarasie i balkonie. Balustrady szklane łatwo się czyści a prosta forma i kształt niwelują ryzyko odniesienia jakichkolwiek kontuzji, o które dużo łatwiej w przypadku zetknięcia się ze słupkami czy szczeblami balustrad metalowych lub drewnianych.

Wskazując na wady balustrady szklanej należy zwrócić uwagę na wyższy koszt w porównaniu z np. balustradami drewnianymi oraz na zasadniczo skomplikowany montaż. Poza tym szkło laminowane stosowane w balustradach ma mniejszą wytrzymałość na zginanie w porównaniu do szkła o charakterystyce jednorodnej (spadek ten wynosi ok. 30%). Jednocześnie laminowanie wpływa na obniżenie przepuszczalności światła w porównaniu do szyb jednolitych.
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet