data aktualizacji: 15-01-2019, 07:58

Ważne dla stosujących membrany wstępnego krycia


wyświetleń: 3186 – artykuł promocyjnyzobacz kolejne zdjęcia w artykule: Ważne dla stosujących membrany wstępnego krycia


Membrany wstępnego krycia (skrót - MWK) są już stosowane w Polsce od ponad 20-tu lat. Jednak nie zawsze i nie wszyscy wiedzą, że:
 
 • MWK nie mogą być pokryciami tymczasowymi, a ich ułożenie powinno być wykonane jednocześnie z pokryciem zasadniczym jak najszybciej. MWK przepuszczają parę wodną i służą uszczelnieniu pokryć zasadniczych, a same nigdy takimi pokryciami być nie mogą.

  Z powodu działania promieni słonecznych zawierających promieniowanie ultrafioletowe (UV) na MWK, zaleca się:
  - zamocowanie pokrycia zasadniczego w jak najszybszym czasie po ułożeniu membrany, najlepiej jest układać obie części pokrycia jednocześnie;
  - zasłonięcie membrany (np. termoizolacją) od strony wewnętrznej, od poddasza w czasie nie dłuższym niż 3 miesiące od daty ułożenia membrany na dachu (lub zasłonięcie okien);
  - a w okapie nie dłuższym niż 2 miesiące.

  Gdy MWK chroni doświetlone poddasze nieużytkowe, konieczne jest jej zasłonięcie termoizolacją przed światłem lub zakrycie źródła światła (okien lub wyłazu).

 

 • Układający membrany musi pamiętać o zachowaniu warunków bezpieczeństwa przeciwpożarowego, w tym o niepaleniu papierosów w trakcie ich układania. Spadający żar z papierosów wypala w membranie małe otwory trudne do zauważenia, a powodujące przecieki. Podobne efekty wywołują rozżarzone szczątki powstające przy cięciu dachówek, stali itp. Mogą być one również przyczyną pożaru.

  Pokazywane w instrukcjach rysunki opisujące sposób mocowania MWK wokół kominów dotyczą tylko kominów wentylacyjnych i odpowietrzających. Kominy spalinowe powinny być połączone z membraną według (krajowych) obowiązujących przepisów, równocześnie spełniając warunki bezpieczeństwa pożarowego.
   
 • Mocowanie wstępne MWK najlepiej jest wykonać gwoździami o szerokim łepku (papiakami) lub zszywkami wbijanymi „takerem”. Takie mocowanie może być powodem przeciekania membrany w czasie jej układania gdy pada deszcz i nie ma jeszcze pokrycia zasadniczego. Po prawidłowym zamontowaniu pokrycia zasadniczego, pod kontrłaty nie może się już dostawać tak duża ilość wody, aby tworzyły się zacieki na belkach więźby dachowej. Jeżeli inwestor obawia się takich zacieków, to powinien zlecić wykonawcy zastosowanie piankowych taśm uszczelniających przyklejanych pod kontrłaty (np. MARMA K1).

  Mocowanie membran na deskowaniu za pomocą spinek lub gwoździ może spowodować jej uszkodzenie, jeżeli ilość punktów montażowych jest nadmierna. Spinki lub gwoździe powinny być wbite w takim miejscu, aby kontrłaty je zasłoniły, a ich pełną szczelność może zapewnić taśma uszczelniająca.
   
 • Wybór sposobu ułożenia membrany zależy od decyzji właściciela dachu lub nadzoru budowlanego i powinien być dostosowany do regionalnych warunków. Szczelność poszczególnych połączeń membrany z przechodzącymi instalacjami lub wystającymi elementami budynku zależy w dużej mierze od sposobu ułożenia membrany. Działanie MWK zależy od prawidłowości zamontowania pokrycia zasadniczego. W zależności od jego rodzaju i innych cech dachu możliwe są różne sposoby wykonania wspomnianych połączeń. Dobrym przykładem jest połączenie MWK z kominami. Podstawowa wersja polega na przyklejeniu membrany za pomocą taśmy dwustronnie klejącej , tak aby wywinięte ku górze jej fragmenty tworzyły pas o wysokości 10 - 15 cm (rys.). Taka metoda może być czasami wystarczająca, ale nie w każdym przypadku. Najpewniejszym rozwiązaniem jest nałożenie jeszcze jednej taśmy samoprzylepnej na wierzch, dociskającej membranę do komina i uszczelniającej wszystkie nacięcia na rogach i pęknięcia. Podobnie powinno się układać membrany wokół wyłazów, okien dachowych itp. elementów.
   
 • Warto pamiętać o możliwości uszkodzenia membran przez wadliwie przygotowane (z koncentratów) impregnaty solne służące do zabezpieczania łat i kontrłat znajdujących się nad MWK. Podwiana woda lub śnieg (topniejący) wypłukują aktywne sole z drewna osadzając ją na membranie. Gdy impregnat jest źle przygotowany może uszkodzić nie tylko membranę, ale również wszystkie metalowe elementy dachu.
   
 • Dzięki wysokiej paroprzepuszczalności, MWK umożliwiają permanentne osuszanie dachu, ale tylko gdy zapewniony jest stały przepływ powietrza atmosferycznego nad membranami wzdłuż kontrłat. Powietrze odprowadza parę wodną przechodzącą przez MWK. Dlatego otwory wlotowe i wylotowe przestrzeni lub szczeliny wentylacyjnej znajdującej się nad membranami muszą być drożne i osłonięte przed zwierzętami, a wysokość szczeliny musi być odpowiednio dobrana do wielkości dachu (rys.3) – najlepiej według DIN 4108 – 3 (instrukcja nr 2 w Marma Polskie Folie).
   
 • Szczelność powłoki zależy od sposobu wykonania połączeń MWK z wszystkimi elementami tworzącymi dach. Dotyczy to miejsc przejścia przez pokrycie dachu instalacji typu : wywietrzniki, odpowietrzniki (rys.), anteny itp. oraz połączeń z kominami, ścianami itp. Na ścianach i podobnych elementach połączenia zakładkowe muszą odprowadzać wodę po zewnętrznej stronie membrany. Im połączenie jest szczelniejsze, tym powłoka lepiej zabezpiecza dach.
   
 • Warto zatrudniać wyszkolonych i doświadczonych dekarzy dysponujących odpowiednią wiedzą, którzy będą umieli wykorzystać wszystkie zalety MWK. Trzeba przy tym pamiętać, że wiedza kosztuje, a najważniejsze prace dekarskie dotyczą niewidocznych elementów dachu i dobre rozwiązania wymagają większych nakładów pracy.

 

MARMA Polskie Folie sp. z o.o.
 
           Marma Plast
źródło: MARMA Polskie Folie
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet