data aktualizacji: 28-10-2019, 07:06
<<< poprzednia porada    |    

Wybrane rodzaje tokarek i ich charakterystyka


wyświetleń: 2846Wybrane rodzaje tokarek i ich charakterystyka


W ogólnym ujęciu tokarki są to urządzenia, które służą do obrabiania powierzchni przedmiotów. Istnieje wiele rodzajów tych maszyn, a różnią się one między sobą budową i przeznaczeniem.

 

Kategorie tokarek kłowych

 

Tokarka kłowa  jest używana do produkcji podstaw maszyn. Ich wymiary uzależnione są od rozstawu kłów i średnicy toczenia. Odmianą tego typu urządzenia jest tokarka kłowa stołowa. Wykorzystuje się ją głównie w przemyśle zegarmistrzowskim, optycznym i takim, gdzie potrzebna jest ogromna precyzja. Istnieją również tokarki kłowe uniwersalne. Służą przede wszystkim do nacinania gwintów, ale znajdują też zastosowanie w różnego typu obrabianiu metali i stali. W halach produkcyjnych najczęściej używa się tokarek kłowych produkcyjnych, które charakteryzują się dużą wydajnością i szybkością obrabiania materiału. Do obróbki ciężkich, kilkutonowych materiałów używa się tokarek kłowych ciężkich, które w procesie obrabiania przedmiotu mogą wykonywać kilka czynności naraz np. – frezować rowki, szlifować wałki, toczyć stożki czy nacinać gwinty.

 

Półautomaty i automaty tokarskie

 

W ogromnym stopniu ułatwiają one pracę, dlatego, że od początku do końca samoczynnie wykonują obróbkę danego materiału. W przypadku półautomatów, po zakończeniu pracy nad jednym przedmiotem, pracownik musi ponownie ustawić maszynę. Automaty tokarskie samoczynnie wykonują wszystkie zadania związane ze skrawaniem. Pracownik musi jedynie włączyć urządzenie na początku i dorywczo kontrolować jego działanie. Korzystają one z najwyższej jakości sprzętów i w dużej mierze bazują na automatach tokarskich.

 

Tokarki tarczowe, rewolwerowe i wielonożowe

 

Ten rodzaj tokarek dzieli się na poziome i pionowe (karuzelowe). Urządzenia pionowe wykorzystuje się do obróbki przedmiotów o dużej średnicy. Gwarantują one precyzyjne obrabianie materiału, dzięki posiadaniu kilku noży są bardzo wydajne. Tokarki rewolwerowe służą do obróbki materiału kilkoma narzędziami jednocześnie. Przedmioty wykorzystywane podczas procesu umieszczone są w ruchomej głowicy. Tokarki te są proste w obsłudze i niezwykle wydajne. Podobne w działaniu są obrabiarki wielonożowe, które podczas pracy wykorzystują jednocześnie około 20 noży. Charakteryzują się dużą precyzją obrabiania przedmiotów.

Jak widać tokarki mają różne zastosowanie, a liczba ich rodzajów jest zaskakująco duża. Producenci starają się tworzyć coraz to nowe modele, które ułatwią pracę profesjonalnym firmom zajmującym się obróbką metali. W przedsiębiorstwach prowadzących produkcję taśmową, szybkość i precyzja wykonania zadania jest niezwykle istotna.

źródło: mettec.com.pl
<<< poprzednia porada       Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet