data aktualizacji: 15-01-2019, 08:18
    |     następna porada >>>

Z modułów buduje się szybciej


wyświetleń: 1645Z modułów buduje się szybciej


Budować modułowo znaczy: szybciej, lepiej i mądrzej. We Wrocławiu powstaje pewien budynek biurowo-handlowy. Lokalizacja: przy bardzo ruchliwej ulicy. Trzy kondygnacje. Parter pewnie zajmą banki, jak to mają we zwyczaju. Okoliczni mieszkańcy już od dawna czekają na ukończenie budowy, bo w ich okolicy wielu sklepów brakuje i niejednokrotnie muszą pokonywać kilometry zatłoczonych ulic, by dojechać do ścisłego centrum, gdzie sklepów jest pod dostatkiem.

Niestety, choć całość miała zostać oddana do użytku w III kwartale, w połowie grudnia dopiero zdejmowane są rusztowania i budynek w stanie surowym, dotąd osłonięty siatką, zaczyna być widoczny. Kiedy wprowadzą się użytkownicy? Może wiosną, jak dobrze pójdzie, ale nikt tego nie wie.

 

Budynek modułowy powstałby szybciej

 

Zupełnie inaczej wyglądałoby to, gdyby inwestor zdecydował się na budownictwo modułowe. Całość zostałaby wówczas wykonana w fabryce, przywieziona na miejsce, ustawiona, podłączona do mediów – i gotowe. Nie byłoby problemu z deficytem pracowników, nie przeszkadzałby ani upał, ani zimno. Jakościowo zaś budynek z modułów w niczym nie ustępowałby odpowiednikowi z betonowych płyt.

Inwestycje modułowe są bowiem realizowane dwukrotnie szybciej niż tradycyjne, wliczając w to cały proces produkcyjny w fabryce takiej jak Climatic – https://climatic.pl/budownictwo-modulowe/. Jest to możliwe, bo praca w fabryce domów złożonych z modułów przebiega zawsze o wiele sprawniej niż roboty na placu budowy. Najprostsze porównanie jest takie: dźwig pracujący na tradycyjnej budowie musi wykonać określoną liczbę ruchów, by podnieść i dostarczyć na miejsce każdy betonowy element. Ile jest takich elementów? Co najmniej kilkaset, jeśli nie więcej. Gdy natomiast budynek powstaje w technologii modułowej, dźwig ustawia już gotowe „klocki” o kubaturze wielu metrów sześciennych każdy. Gotowe, a więc z oknami, instalacjami i wszystkim, co potrzebne. Modułów jest z reguły kilkanaście lub kilkadziesiąt. Prawda, że to musi trwać o wiele krócej?

 

Budynek modułowy to nie kontenerowa prowizorka

 

Na budowie wystarczy przygotować fundamenty i podkonstrukcję oraz doprowadzić media. Można to wszystko zrobić wtedy, gdy w fabryce trwają prace produkcyjne. Sam montaż modułów to już, rzec by można, czysta formalność. Efekt natomiast zadziwia, choćby tym, że ma o 30% lepsze współczynniki izolacyjności cieplnej, zużywa mniej energii i jest przez to znacznie tańszy w utrzymaniu niż zwykła budowla. Estetyka? Można pozwolić sobie na wiele: budynki modułowe mogą mieć różne kształty, atrakcyjne bryły i ciekawe elewacje. Nikt patrzący z zewnątrz nawet nie domyśli się, że to wszystko powstało w 90% w fabryce i składa się z prostopadłościanów.

Dochodzi do tego możliwość rozbudowy w dowolnym momencie. Gdyby na przykład – wróćmy na chwilę do wrocławskiego biurowca ze sklepami – okazało się, że chętnych na wynajęcie powierzchni jest więcej, niż zakładano, to żadnym problemem nie będzie rozbudowa, czy to o kolejne kondygnacje, czy to, jeśli miejsca jest dość, w poziomie.

źródło: Climatic.pl/budownictwo-modulowe/Inne artykuły w dziale:

konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021


© Copyright 2012-2021 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet