data aktualizacji: 18-02-2022, 11:48
Zadaszenie na taras - jakie wybrać?
wyświetleń: 3009

Choć wielu z nas ma wątpliwości czy zainwestować w zadaszenie tarasu, to warto rozważyć tę kwestię już w trakcie planowania budowy domu, by elementy tworzyły spójną całość. Zadaszenie z jednej strony chroni przed złą pogodą lub nadmiernym słońcem, a z drugiej utrudnia dopływ światła, zmniejsza widoczność i powierzchnię tarasu. Mimo wszystko, odkyty taras w trakcie codziennego użytkowania często okazuje się mało praktyczny. Istnieje wiele sposobów zadaszenia tarasu i często trudno wybrać odpowiedni. W poniższym artykule przedstawimy kilka rodzajów zadaszenia tarasowego.
Pierwszą i podstawową kwestią jest stelaż zadaszenia. Najczęściej wybierane materiały to drewno – które można pomalować i połączyć z tradycyjnym lub wiejskim stylem domu, stal lub aluminimum – wykorzystywane w nowoczesnych, prostych budynkach. Stelaż aluminiowy można malować na dowolne kolory, dzięki czemu lepej dopasujemy go do budynku.
Pokrycie zadaszenia - co wybrać?
Szklany dach
Szkło to modny materiał, który idealnie sprawdzi się jako element zadaszenia tarasu. Należy jednak pamiętać, że jest bardzo ciężkie i wymaga odpowiednio wytrzymałej konstrukcji. Szklany dach przepuszcza światło słoneczne (warto wybrać szkło mleczne), ale również chroni taras przed deszczem i wiatrem. Jest wytrzymały na opady atmosferyczne i różnice temperatur.
Poliwęglan
Jest często wykorzystywanym tworzywem w nowoczesnych zadaszeniach tarasowych, również jako zamiennik szkła. Charakteryzuje się lekkością i odpornością na zmiany temperatur, śnieg czy grad i uszkodzenia. Jest plastyczny, więc można dopasować go kształtem według własnych upodobań. Nie jest odporny na promieniowanie UV, dlatego warto zabezpieczyć go akrylem.
Pełne zadaszenie z drewna
Decydując się na taki rodzaj należy pamiętać, by wybrane przez nas drewno komponowało się z fasadą budynku. Wiele sposobów na modyfikację drewna sprawia, że takie zadaszenie idealnie skomponuje się zarówno z klasycznym domem, jak i rzadziej spotykanymi konstrukcjami. Pełne zadaszenie drewniane nie przepuszcza światła, za to doskoale chroni przed deszczem. Istotną kwestią jest impregnacja, która pozwoli cieszyć się pięknym zadaszeniem przez długi czas.
Blachodachówka
Pokrycie zadaszenia blachodachówką to dość tanie rozwiązanie, które wygląda estetycznie ze względu na wykonanie z tego samego materiału, co zadaszenie całego budynku. To bardzo trwałe tworzywo, które idealnie chroni przed opadami atmosferycznymi, ale jego słabą stroną jest brak przepuszczania światła.
Osłona z materiału
Bardzo modnym rozwiązaniem stały się osłony tkaninowe. Pasy lekkiego materiału, organza czy tiul rozwieszone na elementach konstrukcji potrafią stworzyć niepowtarzalny, romantyczny nastrój. Jednak to rozwiązaie sprawdzi się tylko w trakcie doskonałej pogody, ponieważ delikatny materiał nie osłoni przed wiatrem, a tymbardziej przed deszczem.
Dla tych, którzy nie do końca są przekonani do całkowitego zadaszenia tarasu, idealnym rozwiązaniem może okazać się zadaszenie częściowe lub tymczasowe. W tym celu można posłużyć się parasolami, namiotami ogrodowymi lub dostępnymi na wymiar markizami tarasowymi. Markizy są prostym i jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań, ponieważ są tanie, solidne, proste w montażu i dostępne w wielu wzorach. Występują w wersji zwijanej ręcznie lub sterowanej elektrycznie przy pomocy pilota.
Dla wymagających nowoczesnych rozwiązań idealna może okazać się pergola z elektrycznie rozsuwanym dachem. Częściowe zacienienie daje również żagiel przeciwsłoneczny odporny na działanie promieni UV i wilgoć. Wygląda oryginalnie, a jego zakup i montaż nie wymagają dużego nakładu finansowego.
Zadaszenie z paneli fotowoltaicznych
To wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, bo po pierwsze zapewnia wygodny montaż paneli, a po drugie nie musimy się już martwić o przygotowanie kolejnej konstrukcji nad taras.
zdjecie: Solsum
Inne artykuły w dziale: