data aktualizacji: 08-11-2019, 07:53

Zdrowa temperatura w domu - jak uniknąć przegrzewania


wyświetleń: 2390



Zdrowa temperatura w domu - jak uniknąć przegrzewania


Ogrzewanie powinno być ekonomiczne, ekologiczne i bezpieczne dla naszego zdrowia. Aby tak się stało konieczne jest przestrzeganie optymalnej temperatury. Ciało ludzkie podlega równowadze termicznej, którą jednak łatwo zaburzyć. Najlepiej czujemy się w temperaturze 18-21 stopni. Wyjątkiem jest łazienka w czasie kąpieli, gdzie warto zadbać o temperaturę w okolicach 24 stopni.

Jeśli poddamy nasz organizm niekorzystnej temperaturze przez dłuższy czas narażając go, np. na ciągłe uczucie chłodu lub długotrwałe przegrzanie realnie obniżymy jego zdolności samoregulacji i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Na takie problemy jesteśmy najbardziej narażeni w okresie grzewczym, gdzie trudno o stałą i zawsze komfortową temperaturę. Częściej też narażamy nasze ciało na duże różnice temperatur. W konsekwencji mamy problemy z zaśnięciem, koncentracją, czy swędzeniem skóry. Do tego śluzówki oczu, gardła i nosa stają się przesuszone i tracą naturalną zdolność do usuwania zanieczyszczeń, wirusów i bakterii z naszego organizmu, co przekłada się na częstsze infekcje. Niedostosowania temperatury wewnątrz domu do potrzeb ludzkiego ciała może być też podłożem do rozwoju alergii. Do tego dochodzą jeszcze straty materialne. Zarówno przy niedogrzewaniu, jak i przegrzewaniu domu musimy liczyć się z większą podażą energii, za którą musimy dodatkowo zapłacić. Straty są tym dotkliwsze, jeśli ogrzewamy dom, który potem trzeba wietrzyć (wypuszczać ciepło), a jak wiadomo w okresie zimowym (duże różnice temperatur) łatwo o przeciągi uznawane za jedno z najbardziej niekorzystnych zjawisk dla naszego zdrowia.

Aby zapobiec takim sytuacjom warto efektywnie zarządzać energią cieplną w domu przy podjęciu starań o ograniczenie jej zużycia. W tym celu warto stosować elementy sterujące - regulator pokojowy lub pogodowy, a w najprostszej wersji głowicę termostatyczną. Do tego warto wietrzyć mieszkanie, gdyż spadek wilgotności daje wyższy komfort termiczny przy niższych temperaturach. Duży wpływ ma tu także rodzaj systemu ogrzewania. Najbliższy naturalnemu profilowi komfortu cieplnego uważa się ten w systemie ogrzewania podłogowego. Warto dbać także o niewielkie różnice pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w domu, tj. w strefach bez ogrzewania (np. garaż) powinno się utrzymywać temperaturę niższą o 8 stopni maksymalnie.








Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet